Ekonomide temel amaç rezerv güçlendirmek, TL’ye değer kazandırmak

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat bu hafta 'Ekonomide temel amaç rezerv güçlendirmek, TL’ye değer kazandırmak' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Ekonomide ana verileri düzeltmek, rezervleri güçlendirmek, TL’yi değerlendirmek, yabancı yatırımcıyı çekmek için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Bir yandan gözler bu hafta Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararında, bir yandan da TL mevduatı destekleyecek adımlar dikkatle izleniyor.Merkez Bankası, vatandaşın Türk Lirası’nda kalmasını ve TL cinsinden tasarrufunu cazip kılacak yeni ve güçlü kararlar aldı. Bu çerçevede;

* Standart TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmaya yönelik aylık TL payı artış hedefi yüzde 2’den yüzde 2.5’a yükseltildi.

* TL’ye geçiş ve yenileme oranı yüzde 100’ün altında olan bankalara yıllık yüzde 8 oranında, yüzde 100’ün üzerinde olan bankalara ise yıllık en fazla yüzde 4, TL’ye geçiş oranına göre komisyon uygulanacak.

* Kur korumalı hesapların TL mevduat sayıldığı komisyon uygulaması sona erdi, TL’ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici olacak.

* Aynı zamanda Merkez Bankası ihracatçı ve KOBİ’lerin rahat nefes almasını sağlayacak başka bir düzenlemeyi de hayata geçirerek, fatura muafiyet sınırını 50 bin TL’den 250 bin TL’ye çıkardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyanın dikkati bu gezide 26 Eylül 2023 | 271 Okunma Daha 17 mi? Sorun sadece bu mu? 22 Eylül 2023 | 409 Okunma Ekonomide temel amaç rezerv güçlendirmek, TL’ye değer kazandırmak 19 Eylül 2023 | 334 Okunma Cumhurbaşkanlığı’nda yenilenme ve kurullarda güçlenme dönemi 15 Eylül 2023 | 206 Okunma Sevgili okurlarım 01 Eylül 2023 | 228 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar