Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar: Gazze konusunda ABD ve Batı’da hava değişti

Hürriyet yazarı Hande Fırat bu hafta 'Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar: Gazze konusunda ABD ve Batı’da hava değişti' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Özbekistan dönüşü uçakta yaptığı açıklamalarda dünyada yükselen Gazze protestolarına dikkat çekti. Erdoğan “Amerika’da bir politika değişikliği havası var. Sadece orada değil tüm Batı’da var. Tüm dünyada ABD protesto ediliyor. Neden? Çünkü İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama destek vermek ABD’yi tepkilerin hedefi haline getirdi” dedi.

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan Özbekistan’da yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 16. Zirvesi’nin ardından uçakta gazetecilere Ortadoğu’dan iç politikaya ve yargıdaki son gelişmelere kadar birçok konuda dikkat çeken açıklamalar yaptı. İsrail’in katliamları ve Gazze’de yaşananlar birinci başlıktı. Bir kere daha “Ateşkesi sağlamak öncelikli hedefimizdir” diyen Erdoğan, İsrail Başbakanı’nı açık açık uyardı:

NETANYAHU’NUN İYİ GÜNLERİDİR

- “İsrail bu zulmü, barbarlığı sergilemeye eğer devam ediyorsa, burada tüm ülke liderlerinin düşünmesi gereken bir şeyler var demektir.

- Netanyahu’nun bugünü yarına göre iyi günleridir. Şu anda İsrail halkının yüzde 60-70’i Netanyahu’nun karşısında yer alıyor.

- İsrail, Filistinlileri bugün katletmeye başlamadı. Bu işin bir geçmişi var. Bu katliamlar 1947’den itibaren başladı ve o günden bugüne Filistinlilerin barındıkları, kaldıkları yerler ne kadardı, bugün ne kadar?”

BATI’DA POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son dönemde başta Gazze’nin işgali ve sonrasında yönetimi konusunda ABD ve İsrail yönetimi özellikle Biden ve Netanyahu arasında söylem farkı görüldüğü de hatırlatıldı. Bu söylem farkına temkinli yaklaşan Cumhurbaşkanı, tüm dünyadaki protesto gösterilerine dikkati çekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail ve MOSSAD, MİT’ten yardım istediğiniz günleri hatırlıyor musunuz 08 Aralık 2023 | 519 Okunma Erdoğan’ın ‘MOSSAD’ iddialarına yanıtı: Bedelini çok ama çok ağır öderler 07 Aralık 2023 | 723 Okunma Ekonomideki gelişmeler 05 Aralık 2023 | 589 Okunma Şampiyonlar ligi ve Mars’ta şube 01 Aralık 2023 | 278 Okunma Para nerde? 28 Kasım 2023 | 1.402 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar