Bitmeyecek operasyon Pençe-Kılıç’ın şifreleri

Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat'ın bugünkü (22.11.2022)'' Bitmeyecek operasyon Pençe-Kılıç’ın şifreleri'' başlıklı yazısı.

Türkiye uzun süredir sabrediyordu. Bardağı taşıran, Mersin’deki Polis Evi ve İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırıları oldu. Türkiye; “Hesap zamanı” diyerek harekete geçti, PKK/YPG terör örgütüne karşı düğmeye bastı. Suriye’nin ve Irak’ın kuzey bölgelerine kapsamlı bir hava harekâtıyla başlayan operasyon, tam netice alınana kadar bitmeyecek bir operasyon.

KARA HAREKÂTI YOLDA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Katar dönüşü uçakta yaptığı açıklamada bu operasyonun kara dahil birçok boyutu olacağını açık açık söyledi. Erdoğan, “Bunun sadece bir hava harekâtıyla sınırlı kalması da söz konusu değil. Burada ne kadarlık bir güç kara kuvvetlerinden de buna katılması gerekir, bunu da zaten ilgili birimlerimiz, Savunma Bakanlığımız, Genelkurmayımız birlikte kararını verirler, istişaremizi yaparız, ondan sonra da adımlarımızı atarız” dedi. Erdoğan’ın da sözlerinden hareketle “Tam netice alınana kadar bitmeyecek operasyonun” şifrelerine bakacağız:

Türkiye uzun zamandır ilgili ülkelere “Ya bu mücadeleyi birlikte yapalım ya da biz tek başımıza yaparız” mesajını veriyordu.

Türkiye’nin sabrını Mersin ve Taksim saldırıları tüketti.

Ancak bu saldırıların dışında kamuoyuna yansımamış, güvenlik güçlerince engellenmiş başka saldırı hazırlıkları bulunuyor.

Özellikle Taksim saldırısının ardından Suriye hava sahasını kontrol eden iki ülke yani ABD ve Rusya, hava sahasını açmak zorunda kaldı.

Üstelik Türk uçakları iki ülkede de ciddi bir derinlik mesafesine girdiler.

İlk mesaj net; Türkiye, sınırlarının yanı başında sözde bir PKK devletine izin vermeyecek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı masayı bir de ben yazayım dedim 06 Aralık 2022 | 1.765 Okunma Gri siyasetin renkli yüzleri (2) 05 Aralık 2022 | 210 Okunma Gri siyasetin renkli yüzleri 04 Aralık 2022 | 220 Okunma Fahiş fiyatlara yeni önlem... Anlık takip devreye giriyor 02 Aralık 2022 | 592 Okunma 6’lı masanın Anayasa çalışmasına AK Parti ne dedi? 29 Kasım 2022 | 709 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar