Avrupa’da sağın yükselişine Ankara nasıl bakıyor 

Avrupa toz duman.

27 Avrupa ülkesinde yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları, merkez partilerin oy kaybettiğini, mülteci karşıtı politika izleyen aşırı sağ ve radikal partilerin yükselişini ortaya koydu. AB endişeli. Peki Ankara’da bu sonuçlar nasıl okunuyor? Son seçimler 2019 yılındaydı, o günden bugüne nelerin değiştiğini ve aşırı sağdaki yükselişin nedenlerini Ankara’ya göre sıralayalım:

EN BÜYÜK SORUN MÜLTECİ AKINI

-Ankara’ya göre önce Suriyeliler, ardından Ukrayna savaşı Avrupa’daki mülteci sayısını artırdı.

-Avrupalı seçmen, kaynakların önemli bir bölümünün mültecilere gitmesinden şikâyetçi.

-Pandemi, savaşlar ve mülteciler Avrupa ekonomisini sarstı.

-Son dönemde enflasyon, işsizlik, tarımdaki sıkıntılar, yüksek fiyatlara tepki hatta protestolar var.

-Aşırı sağ partiler seçmeni tam da bu başlıklardan yakalıyor. Özellikle “Ben kendimi düzeltememişken, kaynaklarım neden başkalarına gidiyor?” söylemi öne çıkıyor.

TÜRKİYE’YE ETKİLERİ NE OLUR

Avrupa’da aşırı sağın iki lideri adeta öncü güç rolüne bürünmüş durumda. Biri İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, diğeri Ulusal Birlik Partisi Lideri Fransız Marine Le Pen... Her ikisi de AB’nin tüm yükü çektiğinden şikâyetçi. Peki Avrupa’da aşırı sağın yükselmesi Türkiye’yi nasıl etkiler?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara’nın kırmızı çizgisi 21 Haziran 2024 | 175 Okunma DEAŞ Horasan... Türkiye’nin Moskova’da önlediği büyük saldırı 18 Haziran 2024 | 290 Okunma Gazze’de ateşkes planının perde arkası ve şifreleri 13 Haziran 2024 | 2.442 Okunma Ekonomi yönetiminin bir yıllık karnesi 12 Haziran 2024 | 2.472 Okunma Avrupa’da sağın yükselişine Ankara nasıl bakıyor  11 Haziran 2024 | 1.265 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar