Altılı masayı bir de ben yazayım dedim

Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat'ın bugünkü (06.12.2022)''Altılı masayı bir de ben yazayım dedim'' başlıklı yazısı.

CHP’nin vizyon belgesinin yankıları sürerken; 6’lı masada kriz haberleri ya da yorumları yaygın. Altı farklı siyasi partinin bir araya gelmesi kolay değil.

Ancak hepsinin yetkilileri şuna dikkat çekiyor: “6 farklı partiyiz, arada görüş ayrılıkları olur. Bunları kriz olarak adlandırmak doğru değil. Kriz olsa masadan uzlaşmayla bu metinler çıkmazdı.” Şimdi gelelim işin bam teline... Yani adaylık konusuna, adayın nasıl belirleneceğine, masaya kimlerin gelebileceğine, hatta masa dışındaki aktörlere... İddia çok! Ayrıca liderlerin her sözü de kimi zaman ayrı bir tartışma konusu oluyor, kimi zaman ise ayrı bir tartışma konusu olarak yansıtılıyor. Bu yüzden 6’lı masa ve masa dışı aktörlerle ilgili kulis bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bakın Millet İttifakı’nın önde gelen isimleri neler, aktörlerin en yakınları neler söylüyor:

“- Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı olmak her siyasinin hayalini süsler.

- Hayallerin yanında siyasetin reel politiğini ise akıllı siyasetçiler her daim hesap eder.

- Masaya her liderin bir isim önerisiyle gitmesi bekleniyor.

- Her siyasi parti de kendi genel başkanının aday olmasını ister.

CHP’NİN ADAYI KILIÇDAROĞLU

- CHP’nin adayı olağanüstü bir durum yaşanmazsa kesin ve net CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.

- Masaya Meral Akşener ya da diğer liderler de bir isim ya da kendi isimlerini getirebilir.

- Masa gerekirse 24 saat oturur, tartışır, uzlaşma arar. Bu saatten sonra gelinen noktada o masadan bir şekilde uzlaşma çıkar. Neden mi?

1- Bozanın masanın altında kalma riski var.

2- Kriz var diyenler, hikâyelerinin sonunda yeni bir liderler zirvesi görüyor. Yani kriz yok, arada sorunlar yaşanması normal.

İTTİFAK MI KOALİSYON MU, ADAY KİM? SORULARIN YANITLARI OCAK AYINDA

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
6’lı Masa’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde olmayanlar ve sorularım 31 Ocak 2023 | 1.242 Okunma Mülteci çocuklar, savaşlar, açlık ve salgının sonuçları 29 Ocak 2023 | 111 Okunma Tek ortak noktaları Erdoğan düşmanlığı nedeni ise dış politika 27 Ocak 2023 | 1.305 Okunma Pompeo’nun çarpıtması 26 Ocak 2023 | 646 Okunma ABD’ye güvenmekle olmaz, anlaşmanın şartlarını yerine getir 24 Ocak 2023 | 576 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar