Yiyecekleri plastik kapta ısıtmaktan kaçının

Tükettiğimiz gıdaların plastikle temas etmesi yıllardır tartışılan bir konu. Bu tartışmalar yersiz de değil. Plastikten gıdalara sızan kimyasallar, başta üreme olmak üzere birçok sağlık problemine neden olabiliyor.

Plastikler, neredeyse hayatımızın her alanını ele geçirdi. Özellikle yiyecek ve içeceklerimizle temas halinde olması son yıllarda daha da tartışılır oldu. Hemen bütün ürünleri plastik ambalajlarda satın alıyoruz, yiyeceklerimizi plastik poşetlerde taşıyoruz, pişen yemekleri plastik kaplarda saklıyoruz, su başta olmak üzere içeceklerimizi plastik şişelerde satın alıp tüketiyoruz. Peki, bu kadar plastiğe maruz kalmak ne kadar güvenli?

ISITMADAN DA KİMYASAL SIZABİLİR
Gıdalarla temas eden plastiklerle ilgili birçok araştırma yapıldı. Çıkan sonuçlar genel olarak aynı bulguyu ortaya koyuyor; plastikteki bazı kimyasallar temas ettiği yiyecek ve içeceklere sızabiliyor. Bu kimyasalların vücuda karışması ise obezite dahil bazı metabolik bozukluklara ve doğurganlığın azalması gibi sorunlara yol açabilecek düzeyde olabiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadınlarda sıcak basması kalp krizi habercisi 23 Ocak 2020 | 192 Okunma Beslenme alışkanlığınızı 'Sistem 20'ile değiştirin 22 Ocak 2020 | 274 Okunma Kahvaltı yerine brunch yapın 16 Ocak 2020 | 814 Okunma Yiyecekleri plastik kapta ısıtmaktan kaçının 15 Ocak 2020 | 127 Okunma 3 günden fazla süren ateşte doktora gidin 09 Ocak 2020 | 338 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar