Yiyecekleri plastik kapta ısıtmaktan kaçının

Tükettiğimiz gıdaların plastikle temas etmesi yıllardır tartışılan bir konu. Bu tartışmalar yersiz de değil. Plastikten gıdalara sızan kimyasallar, başta üreme olmak üzere birçok sağlık problemine neden olabiliyor.

Plastikler, neredeyse hayatımızın her alanını ele geçirdi. Özellikle yiyecek ve içeceklerimizle temas halinde olması son yıllarda daha da tartışılır oldu. Hemen bütün ürünleri plastik ambalajlarda satın alıyoruz, yiyeceklerimizi plastik poşetlerde taşıyoruz, pişen yemekleri plastik kaplarda saklıyoruz, su başta olmak üzere içeceklerimizi plastik şişelerde satın alıp tüketiyoruz. Peki, bu kadar plastiğe maruz kalmak ne kadar güvenli?

ISITMADAN DA KİMYASAL SIZABİLİR
Gıdalarla temas eden plastiklerle ilgili birçok araştırma yapıldı. Çıkan sonuçlar genel olarak aynı bulguyu ortaya koyuyor; plastikteki bazı kimyasallar temas ettiği yiyecek ve içeceklere sızabiliyor. Bu kimyasalların vücuda karışması ise obezite dahil bazı metabolik bozukluklara ve doğurganlığın azalması gibi sorunlara yol açabilecek düzeyde olabiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa ertelemeyin 21 Mayıs 2020 | 105 Okunma Çocuklarınızı dışarı çıkartırken bunlara dikkat edin! 20 Mayıs 2020 | 137 Okunma Koronavirüs güneş ışığını sevmiyor 14 Mayıs 2020 | 277 Okunma Oruç tutmak beyni geliştirir ruh halinizi olumlu etkiler 13 Mayıs 2020 | 89 Okunma Gazlı içecekler yerine soda için 07 Mayıs 2020 | 169 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar