Yaz ayları duygu durum bozukluğunu tetikleyebiliyor

Günler uzadıkça ister istemez enerjimiz ve motivasyonumuz artıyor. Kalın giysilerle birlikte üstümüzden negatif enerjiyi de atıp, daha pozitif hale geliyoruz. Bunun en büyük nedeni güneş ışığına daha fazla...

Günler uzadıkça ister istemez enerjimiz ve motivasyonumuz artıyor. Kalın giysilerle birlikte üstümüzden negatif enerjiyi de atıp, daha pozitif hale geliyoruz. Bunun en büyük nedeni güneş ışığına daha fazla maruz kalmamız. Ancak yaz mevsimi herkes için o kadar da eğlenceli değil. Mevsimsel duygu durum bozukluğunun genellikle çok tanınmayan bir versiyonuyla başa çıkanlar için yaz ayları da kış ayları kadar depresif olabiliyor.
Mevsimsel duygu durum bozukluğu yılın belirli zamanlarında, genellikle güneş ışığının azaldığı sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar. Öte yandan yaşamları boyunca mevsimsel duygu durum bozukluğu yaşayan bir kesim var ki, havaların ısınması, kuşların cıvıldaması, çiçeklerin açması gibi durumlar depresif durumlarını tetikleyebiliyor.
Boşanma, bir yakınını kaybetme veya başka bir stres faktörü gibi depresyonu tetikleyebilecek birçok neden bulunuyor ancak çoğu zaman da herhangi bir tetikleyici olmadan da depresyon ortaya çıkabilir. Bu durumun mevsimlere bağlı olarak geliştiği fikri uzmanlarca güçlü bir ihtimal.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyayı saran tehlike gizli şeker 13 Ağustos 2022 | 228 Okunma Gerçekten aç mısınız yoksa stresli misiniz? 06 Ağustos 2022 | 60 Okunma Hayatınızdan ilave şekeri çıkarın 30 Temmuz 2022 | 158 Okunma Hastalıklarla savaşta meyveler ön safta 23 Temmuz 2022 | 100 Okunma Sevdiğiniz tatlar sağlığınız üzerinde etkili olabilir 16 Temmuz 2022 | 82 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar