Yarım bardak brokolide 2 gram protein var

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleri söz konusu olduğunda, protein listenin başında gelir. Kasların onarılmasından bağışıklığı güçlendirmeye kadar sizi güçlü tutan...

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleri söz konusu olduğunda, protein listenin başında gelir. Kasların onarılmasından bağışıklığı güçlendirmeye kadar sizi güçlü tutan proteinin bitkisel kaynaklarını biliyor musunuz? Hücrelerimizin düzgün çalışmasını sağlayan en önemli moleküllerden biri olan proteinler, amino asitlerden oluşur. Vücudumuzun yapısı ve işlevi proteinlere bağlıdır. Vücudun hücreleri, dokuları ve organlarının düzenlenmesi protein olmadan gerçekleşemez. Proteinler hemen hemen her biyolojik süreçte rol oynar ve işlevleri çok çeşitlidir. Vücuttaki proteinlerin temel işlevleri; dokuları inşa etmek, güçlendirmek, onarmak ve yerine koymaktır. Kas dokusunun kendini yenileyebilmesi ve gelişebilmesi için de vücudun proteine ihtiyacı vardır. Protein vücudumuzun yapı taşı ve birçok savunma mekanizmasında yer alan bileşiğin ana malzemesidir. Dolayısıyla proteinden eksik beslenmek bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Kaliteli proteinler tüketmek istiyorsanız, yumurta, et, balık, peynir, süt-yoğurt, kuru baklagiller gibi besinleri beslenme programınıza eklemeye özen gösterin.

YÜKSEK
PROTEİNLİ BİTKİSEL GIDALAR
SADECE hayvansal gıdalardan protein alabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?
Bitkiler, hücresel yapı bakımından hayvanlar kadar canlıdır, bu nedenle de protein içeriği vardır. Özellikle baklagiller, protein açısından zengin bir bitki kaynağıdır.
NOHUT
Nohut, protein ve lif açısından oldukça zengindir. Ayrıca nohutta protein ve lifin yanı sıra demir, çinko, vitamin ve mineraller de bulunur.
KINOA
İyi ve kaliteli protein, tüm gerekli aminoasitleri içeren, vücutta kullanılabilirliği yüzde 100 olan proteindir. Kinoanın, pirinç ve buğday gibi tahıllarla kıyaslandığında daha kaliteli ve yüksek protein içerdiği bilinmektedir.
BADEM
Badem, yüksek miktarda protein içermesinin yanında, C vitamini açısından da oldukça zengindir. Bu da cildinizin ve saçlarınızın sağlığını olumlu yönde etkiler.
CHIA TOHUMLARI
Chia tohumu, yüksek miktarda lif ve protein içerir.
Karbonhidrat da içerir ama yüksek oranda lif olduğu için kana yavaş karışır.
KABAK ÇEKİRDEĞİ
Bir avuç kabak çekirdeğinde yaklaşık 5 gram protein bulunur ve bu miktar günlük protein ihtiyacının yüzde 10'unu oluşturmaktadır.
Kabak çekirdeği, diğer protein değeri yüksek besinler gibi sizi uzun süre tok tutabilir.
PATATES
Orta büyüklükteki bir patates 4 gram protein içerir ve bunun yanında günlük potasyum alımının yaklaşık yüzde 20'sini karşılar.
BROKOLİ
Brokoli sadece müthiş bir lif kaynağı değil, aynı zamanda protein içeriği ile de şaşırtıcı bir sebzedir. Pişirilmiş yarım bardak brokolide 2 gram protein bulunur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gargara virüslere karşı etkili bulundu 25 Kasım 2020 | 0 Okunma Panik atak geçirirken COVID-19’a yakalandığınızı zannedebilirsiniz 19 Kasım 2020 | 0 Okunma COVID-19’a karşı bağışıklığınızı mantar ve brokoliyle güçlendirin 18 Kasım 2020 | 0 Okunma Koronavirüs düşmanını artık tanıyoruz 12 Kasım 2020 | 0 Okunma Covid-19’lu hastalarda kulak ağrısı görülebiliyor 11 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar