Kahvenizi şekersiz tüketin

Bir fincan kahveye kim hayır diyebilir ki! Üstelik kahve hem lezzetli, hem de sağlığa oldukça faydalı. Kahvenin içinde bulunan kafein merkezi sinir sistemine etki eder, dopamin ve serotonin seviyelerini değiştirir ve ruh halinizi yükseltir.

Kahve, hücrelerin zarar görmesini engelleyecek antioksidanlar içerir. Çalışmalar; kahvenin bazı kanser türlerinin yanı sıra tip 2 diyabet, Alzheimer, Parkinson ve gut gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Kahvenin içindeki kafein bir uyarıcıdır ve yorgunluğunuzu da giderebilir.

KAHVE TEHLİKELİ Mİ?
Fazla kahve tüketiminin de sağlığa negatif etkileri olduğunu unutmamak gerek. Bu etkilerden bazıları, uyku sorunları, baş ağrısı, kan basıncını yükseltmesi ve kemik kaybını artırması olarak sıralanabilir. Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'ndaki bilim adamları, 30 yıl içinde yaklaşık 300 bin erkek ve kadını içeren üç çalışmadan elde edilen verilere baktılar. Hem kafeinli, hem de kafeinsiz kahvenin antioksidan içermesi sebebiyle koruyucu bir etkisi vardı. Sonunda araştırmacılar, kahve tüketiminin sağlıklı olduğu sonucuna vardılar.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
El yıkarken sıvı sabun tercih edin 19 Eylül 2019 | 270 Okunma Ev turşusu kurmanın tam zamanı 18 Eylül 2019 | 91 Okunma Uyumadan önce odanızı havalandırın 12 Eylül 2019 | 106 Okunma Okula uyum sürecini doğru yönetmenin 7 yolu 11 Eylül 2019 | 23 Okunma Sonbaharın favori besinleri kabak balık, mantar 05 Eylül 2019 | 60 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar