Kahvenizi şekersiz tüketin

Bir fincan kahveye kim hayır diyebilir ki! Üstelik kahve hem lezzetli, hem de sağlığa oldukça faydalı. Kahvenin içinde bulunan kafein merkezi sinir sistemine etki eder, dopamin ve serotonin seviyelerini değiştirir ve ruh halinizi yükseltir.

Kahve, hücrelerin zarar görmesini engelleyecek antioksidanlar içerir. Çalışmalar; kahvenin bazı kanser türlerinin yanı sıra tip 2 diyabet, Alzheimer, Parkinson ve gut gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Kahvenin içindeki kafein bir uyarıcıdır ve yorgunluğunuzu da giderebilir.

KAHVE TEHLİKELİ Mİ?
Fazla kahve tüketiminin de sağlığa negatif etkileri olduğunu unutmamak gerek. Bu etkilerden bazıları, uyku sorunları, baş ağrısı, kan basıncını yükseltmesi ve kemik kaybını artırması olarak sıralanabilir. Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'ndaki bilim adamları, 30 yıl içinde yaklaşık 300 bin erkek ve kadını içeren üç çalışmadan elde edilen verilere baktılar. Hem kafeinli, hem de kafeinsiz kahvenin antioksidan içermesi sebebiyle koruyucu bir etkisi vardı. Sonunda araştırmacılar, kahve tüketiminin sağlıklı olduğu sonucuna vardılar.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çoklu doymamış yağlar kalp hastalığı riskini azaltıyor 13 Şubat 2020 | 105 Okunma Tereyağı ‘kötü yağlar’ sınıfından çıkarılıyor 12 Şubat 2020 | 212 Okunma İşlenmiş karbonhidrat sivilce sebebi 06 Şubat 2020 | 196 Okunma Bayılmak kalp hastalığı habercisi olabilir 05 Şubat 2020 | 109 Okunma İyimserlik kalbinizi koruyabilir 30 Ocak 2020 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar