Hamilelikte uykusuzluğa önlem alın

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en temel şeylerden birisi hiç şüphesiz uykudur.

Hayatımızın neredeyse üçte birini uyuyarak geçirdiğimiz düşünülürse gece dinamiğimizin kalitesi ve genel sağlığımız, doğrudan uyku düzenimize bağlıdır diyebiliriz. Yeteri kadar ve kaliteli bir uyku uyuyamıyorsanız, takip eden gününüz çok zor geçecektir. Neredeyse herkes zaman zaman uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya gelir. Uykusuzluk; uykuya dalmayı, uykuda kalmayı zorlaştıran ya da çok erken uyanmanıza neden olan yaygın bir uyku bozukluğudur. Hatta bu nedenle uyandığınızda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

HASTALIKLARA SEBEP OLABİLİR
Düzenli ve yeterli uyku, insan sağlığı için son derece önemlidir. Uykusuzluk, vücut sağlığını olumsuz yönde etkiler. Stres ve yorgunluk ile birleştiğinde bağışıklık sistemini düşürür, birtakım hastalıklara yol açar. Bu hastalıklar; kalp rahatsızlığı, depresyon ve baş ağrıları şeklinde kendini gösterebilir. Hamilelik sürecinde kadınların yaşadıkları sorunların başında uykusuzluk gelir. Aslına bakılırsa hamilelikte uykusuzluk yaşanması oldukça normal bir durum. Hatta hamile kadınların yüzde 78'i bu sorun ile karşılaşır.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her 3 kişiden biri tansiyon hastalığının farkında değil 05 Aralık 2019 | 127 Okunma DASH diyetiyle tansiyonu düşürmek mümkün 04 Aralık 2019 | 103 Okunma Sağlıklı ve uzun ömür için... O yiyecekleri hayatınızdan çıkarın 28 Kasım 2019 | 692 Okunma Çok uyumak değil kaliteli uyku önemli 27 Kasım 2019 | 104 Okunma Sağlıksız beslenme kadınları tehdit ediyor 21 Kasım 2019 | 151 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar