Covid-19 kırık kalp sendromuna neden oluyor

Yeni koronavirüs hayatımızı rutininden çıkaralı yaklaşık 8 ay oldu. Bugün nasıl ki ayakkabı giymeden dışarı çıkmıyorsak, maske takmadan da çıkamaz olduk.

Covid-19 ile ilişkili stres ve kaygıya dünyanın dört bir yanında rastlanabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre pandemiye bağlı stres, kalp sağlığını etkiliyor. Bu durum da kırık kalp sendromunu ortaya çıkarıyor.

Yeni koronavirüs hayatımızı rutininden çıkaralı yaklaşık 8 ay oldu. Bugün nasıl ki ayakkabı giymeden dışarı çıkmıyorsak, maske takmadan da çıkamaz olduk.

Gözlüklerin yerini siperlik, deodorantların yeri dezenfektan aldı.

Önlem almayanlar, virüsü hafife alanlar elbette var. Maalesef biz ne kadar anlatsak da başlarına gelmeden (umarım gelmez) anlamayacaklar. Bir de madalyonun öteki yüzü var: Hayatlarını Covid-19 kokusu üzerine kuranlar.

Rakamlardaki hızlı artış Covid-19'dan korkmak için haklı bir sebep. Bu korku nedeniyle ciddi hastalıkları olanlar bile tıbbi bakım almayı geciktirdi. Salgın; finansal, sosyal ve duygusal refahımız üzerindeki etkileriyle sağlık hizmeti sorunlarının da ötesine geçti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Covid-19’a odaklanıp gribi unutmayın 26 Kasım 2020 | 132 Okunma Gargara virüslere karşı etkili bulundu 25 Kasım 2020 | 299 Okunma Panik atak geçirirken COVID-19’a yakalandığınızı zannedebilirsiniz 19 Kasım 2020 | 85 Okunma COVID-19’a karşı bağışıklığınızı mantar ve brokoliyle güçlendirin 18 Kasım 2020 | 144 Okunma Koronavirüs düşmanını artık tanıyoruz 12 Kasım 2020 | 268 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar