Ceviz tüketerek tansiyonunuzu dengeleyin

Gün içerisinde birçok ana ve ara öğün tüketmekteyiz. Bazen fazla stresli olduğumuzda yediğimiz fazladan öğünler, bazen sinirli olduğumuzda içtiğimiz sakinleştirici çaylar, bazen de üzüntümüze iyi gelen tatlı kaçamakları…

Bu durumda ruh halimiz ve beslenmemiz arasında bir bağ olduğunu söyleyebiliriz.
Gün boyu tükettiğimiz besinlerin bir kısmı ruh halimiz ve beyin sağlığımızı iyi etkilerken, bir kısmı da kötü etkileyebiliyor. Tükettiğimiz birçok meyve ve sebze, tam tahıllı gıdalar ve baklagiller bilişsel kaybı engellemektedir.
Bununla beraber protein beynimiz için son derece önemli bir faktör. Proteinleri bitkisel kaynaklardan ve balıklardan almaya dikkat etmeliyiz.

MEYVE HAFIZAYA FAYDALI
Beynimizi besleyen ve stresten koruyan şeylerin başında vitaminler, mineraller ve kaliteli yiyecekler gelir. Vücudumuz birbiriyle bağlantılı bir sistemdir. Kalp ve kan damarlarımızı koruyan yiyecekler beyin sağlığı için tükettiğimiz yiyecekler ile benzerlik göstermektedir.
Beyni güçlendirmek için 5 altın yiyecek ise şöyledir:
Sağlık dostu yeşil yapraklı sebzeler: Lahana, ıspanak ve brokoli gibi yapraklı yeşillikler, K vitamini, lutein, folat ve beta karoten açısından zengin sebzeler beyin sağlığı açısından zengindir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İltihaba karşı domatesi sofranızdan eksik etmeyin 20 Haziran 2019 | 129 Okunma Kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmayın 19 Haziran 2019 | 39 Okunma Saçların dökülme nedeni demir eksikliği olabilir 13 Haziran 2019 | 132 Okunma Diyabet, görme kaybına neden olabilir 12 Haziran 2019 | 51 Okunma Hamilelikte uykusuzluğa önlem alın 06 Haziran 2019 | 16 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar