Ceviz tüketerek tansiyonunuzu dengeleyin

Gün içerisinde birçok ana ve ara öğün tüketmekteyiz. Bazen fazla stresli olduğumuzda yediğimiz fazladan öğünler, bazen sinirli olduğumuzda içtiğimiz sakinleştirici çaylar, bazen de üzüntümüze iyi gelen tatlı kaçamakları…

Bu durumda ruh halimiz ve beslenmemiz arasında bir bağ olduğunu söyleyebiliriz.
Gün boyu tükettiğimiz besinlerin bir kısmı ruh halimiz ve beyin sağlığımızı iyi etkilerken, bir kısmı da kötü etkileyebiliyor. Tükettiğimiz birçok meyve ve sebze, tam tahıllı gıdalar ve baklagiller bilişsel kaybı engellemektedir.
Bununla beraber protein beynimiz için son derece önemli bir faktör. Proteinleri bitkisel kaynaklardan ve balıklardan almaya dikkat etmeliyiz.

MEYVE HAFIZAYA FAYDALI
Beynimizi besleyen ve stresten koruyan şeylerin başında vitaminler, mineraller ve kaliteli yiyecekler gelir. Vücudumuz birbiriyle bağlantılı bir sistemdir. Kalp ve kan damarlarımızı koruyan yiyecekler beyin sağlığı için tükettiğimiz yiyecekler ile benzerlik göstermektedir.
Beyni güçlendirmek için 5 altın yiyecek ise şöyledir:
Sağlık dostu yeşil yapraklı sebzeler: Lahana, ıspanak ve brokoli gibi yapraklı yeşillikler, K vitamini, lutein, folat ve beta karoten açısından zengin sebzeler beyin sağlığı açısından zengindir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Covid-19’a odaklanıp gribi unutmayın 26 Kasım 2020 | 132 Okunma Gargara virüslere karşı etkili bulundu 25 Kasım 2020 | 299 Okunma Panik atak geçirirken COVID-19’a yakalandığınızı zannedebilirsiniz 19 Kasım 2020 | 86 Okunma COVID-19’a karşı bağışıklığınızı mantar ve brokoliyle güçlendirin 18 Kasım 2020 | 145 Okunma Koronavirüs düşmanını artık tanıyoruz 12 Kasım 2020 | 268 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar