Bayılmak kalp hastalığı habercisi olabilir

Bayılma, beyne yeteri kadar kan gitmediğinde gerçekleşir. Araştırmalara göre her üç kişiden biri hayatının bir döneminde bayılıyor. Kolay iyileştirilebilecek durumlar bayılma sebebi olabileceği gibi, daha ciddi sağlık sorunları da kendini bayılmayla gösterebiliyor.

Bayılma vakaları incelendiğinde, çoğu zaman altta yatan herhangi bir kötü sonuç bulunmuyor. Ancak bazı vakaların ardında kardiyovasküler problemler olabiliyor. Halihazırda kalp problemleri olduğu bilinen kişilerin bayılmaya daha yatkın olduklarını söyleyebilirim. Bayılmanın sebeplerini üç başlık altında toplayabiliriz.

VAZOVAGAL BAYILMA
Görülen bayılma nöbetlerinin yarısı düşük kan basıncı nedeniyle beyne yeterli kan gitmemesinden kaynaklanır. Sıcak hava, kalabalık ortam, kan görmek, yoğun öksürük nöbeti, paniklemek, kötü haber almak gibi durumlar bayılmaya neden olabiliyor. Bu tür bayılmalar özellikle 35 yaş altı insanlarda daha sık görülüyor. Nedeni ise sinir sistemlerinin daha hassas olması ve hızlı tepki verebilmesi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hasar görmüş organlar virüsün etkilerini kaldıramayabilir 09 Nisan 2020 | 247 Okunma Bebekler koronavirüs karşısında daha savunmasız 08 Nisan 2020 | 82 Okunma Gıdaları deterjan ve çamaşır suyuyla yıkamayın 02 Nisan 2020 | 1.978 Okunma Sipariş getiren kuryeyle temasa geçmeyin 01 Nisan 2020 | 173 Okunma Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler 26 Mart 2020 | 57 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar