Arı ürünleri kalp sağlığına iyi geliyor

Arılar ekolojik sistemin devamında büyük bir etkiye sahip... Bununla birlikte ürünleriyle de insan sağlığına büyük katkıları var. Bal, propolis, polen, arı ekmeği, arı sütü, bal mumu ve arı zehri...

Arılar ekolojik sistemin devamında büyük bir etkiye sahip... Bununla birlikte ürünleriyle de insan sağlığına büyük katkıları var.
Bal, propolis, polen, arı ekmeği, arı sütü, bal mumu ve arı zehri, doğada başka hiçbir hayvandan veya bitkiden elde edilemeyen sayı ve çeşitlilikte biyolojik işleve ve tıbbi fonksiyona sahip. Her mevsim kullanılabilen ve faydalı olan bu ürünler, kış aylarında sağlığı biraz da fazla desteklemek gerektiğinden en çok aranan ürünlerin başında geliyor.

HÜCRE ÖLÜMÜNÜ ENGELLİYOR
Bal için arıların şaheseri diyebiliriz. Bildiğimiz haline gelmesi için arıların özenle çalışması ve ince hesaplar yapması gerekiyor. Isıl işlem görmemiş taze bal, antioksidan içeriği ile öne çıkar. Antioksidanlar vücuttaki hücrelerde birikebilen, erken yaşlanma, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlara neden olabilen reaktif oksijen türlerini nötralize etmeye yardımcı olur. Ayrıca kan şekeri seviyeleri için de bal normal şekere göre daha iyidir. Araştırmacılar, balın iltihabı azaltan ve kan şekeri regülasyonunu iyileştiren bir hormon olan adiponektin düzeylerini artırabileceğini buldu.
Başka araştırmaya göre bal, kan basıncını...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu belirtiler kalp yetmezliği işareti olabilir 13 Ocak 2022 | 548 Okunma Kalp rahatsızlığınız varsa anjina yaşamanız olası 06 Ocak 2022 | 170 Okunma Hipertansiyon kardiyovasküler hastalık riskini artırıyor 31 Aralık 2021 | 102 Okunma Diş eti iltihabı kalp sağlığınızı da etkiliyor 29 Aralık 2021 | 121 Okunma Basit bir testle demans belirtilerini evde tespit etmek mümkün 24 Aralık 2021 | 290 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar