Halit Yerebakan
Halit Yerebakan Sabah

Güzelliğiniz için tuz, şeker ve kabartma tozu kullanın

11 Ocak 2017 | 506

Kabartma tozu, şeker ve tuzu mutfaktan çıkarın. Şişmiş gözler, yağlanmış saçlar veya sararmış tırnaklar için birer bakım malzemesi haline getirin. İşte basit ama etkili tarifler...

Gıda maddelerini mutfaktan çıkarmanın vakti geldi. Tuz, şeker ve kabartma tozu, kullanım alanlarını değiştireceğiniz ilk üç madde olablir. Bakalım bu üçlüyle neler yapabiliriz...

Diş temizliğinde tuz mucizesi
Bir ölçü tuz ve iki ölçü kabartma tozunu bir bardak suya ekleyin ve karıştırın. Diş fırçanızı bu suya daldırın ve bekletin. Dişlerinizi, belirlediğiniz aralıklarla -macunsuz olarak- bu fırçayla fırçalayın. Ancak bu karışımı kullanmak, diş macununu tamamen terk edeceğiniz anlamına gelmiyor. Gerekli testlerden geçmiş ve insan sağlığına zararı bilinen maddeleri içermeyen diş macunlarını kullanmaya devam etmeniz; bu yöntemin etkisini artırarak, faydayı maksimize edecektir.

HAFTADA BİR SAÇ MASKESİ
Şişmiş gözler kabusunuz olmasın
Bir çay kaşığı tuzu yarım litre sıcak suya ekleyin ve karıştırın. Bir miktar pamuk ya da göz pedini bu suda ıslatarak, göz kapaklarınızın üzerinde bekletin. Sonuca şaşıracaksınız.

Geç yağlanan saçlar için tuz
İngiliz tuzu olarak da bilinen ve piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz Epsom tuzunu eşit miktarda saç kremiyle karıştırın ve kuru haldeki saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve bol suyla durulayın. Haftada bir yapacağınız bu saç maskesi sayesinde, çok daha geç yağlanan ve hacim kazanmış saçlara kavuşabilirsiniz.

Ütü temizliğinde tuz mucizesi
Ütü tabanınızdan büyük bir kağıdı açın ve üzerine bol miktarda tuz serpin. Ardından ısıttığınız ütüyü, tuzlu yüzeyde bir süre gezdirin.

Devamını Oku