Tunus demokrasisi güçlenebilir mi?

Arap Baharı Tunus'taki ilk isyanla patlak verdi. Ekonomik ve sosyal sorunların taşınamaz boyutlara geldiği bir noktada devrimin fitili ateşlenmiş oldu. Zaten toplum uzun yıllardır dini yapıları baskılayan ve seküler aktörler...

Arap Baharı Tunus'taki ilk isyanla patlak verdi. Ekonomik ve sosyal sorunların taşınamaz boyutlara geldiği bir noktada devrimin fitili ateşlenmiş oldu. Zaten toplum uzun yıllardır dini yapıları baskılayan ve seküler aktörler dışında kimsenin siyaset yapmasına müsaade etmeyen tek tipçi bir anlayışla yönetildiğinden fitilin ateşlenmesi ülke genelinde geniş yankı buldu.

Ülkenin en geniş toplumsal ve siyasal kesiminin lideri olan Gannuşi ülkesine döndü. Mısır'da kanlı bir darbe ile devrim bastırılırken Gannuşi'nin sağduyulu tavrı sayesinde Tunus yumuşak bir geçiş sürecine girdi.

''Demokratik transition'' sürecinde eski rejimin aktörleri mahkum edilmedi bilakis sistem içinde kendilerine yer buldu.

Dahası halk desteği en güçlü parti olan Nahda, hükümette hiçbir zaman temsil gücüyle mütenasip bir varlık istemedi. Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı talep etmedi. Tabiri caizse ''Aman tatsızlık çıkmasın'' diyerek hep durumu idare eden taraf oldu.

Fransız sö

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP'nin Mavi Vatan Doktrini ile ne sorunu var? 20 Eylül 2021 | 310 Okunma ABD ne kazandı? 16 Eylül 2021 | 382 Okunma Darbecilik bir CHP okudur 13 Eylül 2021 | 2.746 Okunma Dünyanı Güvenlik Konseyi'nin vesayetinden kurtarmanın reçetesi 09 Eylül 2021 | 106 Okunma Korona haberi yapmasak mı artık! 06 Eylül 2021 | 453 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar