Seçim sonuçları ve seçmen psikolojisi

Farkındaysanız seçim sonuçları neredeyse tamamen iki büyük şehir üzerinden konuşuluyor. Oysa seçim tüm Türkiye'de yapıldı. İstanbul'la ilgili belirsizliğin bunda etkisi var kuşkusuz ama sebep sadece...

Farkındaysanız seçim sonuçları neredeyse tamamen iki büyük şehir üzerinden konuşuluyor. Oysa seçim tüm Türkiye'de yapıldı. İstanbul'la ilgili belirsizliğin bunda etkisi var kuşkusuz ama sebep sadece bu değil. Muhalefet tüm enerjisini İstanbul ve Ankara'ya yoğunlaştırarak bu iki il üzerinden güçlü bir psikoloji örgütledi. 

1994'te Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanı seçilmesiyle birlikte İstanbul Ak Parti siyasetinin sembol şehri oldu ve Erdoğan ismi ile özdeşleşti. Bu yüzden Millet İttifakı için İstanbul'a ulaşmak, bir Türkiye simülasyonu yapmaya imkan verecek denli güçlü bir istekti. 

Bu iki büyük şehir aynı zamanda barındırdıkları seçmen sayısının çokluğuyla genel seçimi etkileyecek potansiyeli de taşıyor.   

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’ye rağmen bir şey yapamayacağını anlamayanların sonu... 10 Ekim 2019 | 2.292 Okunma Trump'ı aşan bir durum mu var? 09 Ekim 2019 | 2.365 Okunma İYİ Parti, CHP'yi terk mi ediyor? 02 Ekim 2019 | 2.809 Okunma İpotek siyasetçileri neyin peşinde? 26 Eylül 2019 | 2.376 Okunma ABD mi geri adım atacak Türkiye mi? 25 Eylül 2019 | 2.422 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar