Seçim sonuçları ve seçmen psikolojisi

Farkındaysanız seçim sonuçları neredeyse tamamen iki büyük şehir üzerinden konuşuluyor. Oysa seçim tüm Türkiye'de yapıldı. İstanbul'la ilgili belirsizliğin bunda etkisi var kuşkusuz ama sebep sadece...

Farkındaysanız seçim sonuçları neredeyse tamamen iki büyük şehir üzerinden konuşuluyor. Oysa seçim tüm Türkiye'de yapıldı. İstanbul'la ilgili belirsizliğin bunda etkisi var kuşkusuz ama sebep sadece bu değil. Muhalefet tüm enerjisini İstanbul ve Ankara'ya yoğunlaştırarak bu iki il üzerinden güçlü bir psikoloji örgütledi. 

1994'te Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanı seçilmesiyle birlikte İstanbul Ak Parti siyasetinin sembol şehri oldu ve Erdoğan ismi ile özdeşleşti. Bu yüzden Millet İttifakı için İstanbul'a ulaşmak, bir Türkiye simülasyonu yapmaya imkan verecek denli güçlü bir istekti. 

Bu iki büyük şehir aynı zamanda barındırdıkları seçmen sayısının çokluğuyla genel seçimi etkileyecek potansiyeli de taşıyor.   

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP adayı gözlerini belertirken… 22 Mayıs 2019 | 5.754 Okunma Siyaseti kerih görenlerin siyaseti 01 Mayıs 2019 | 1.763 Okunma 'Türkiye ittifakı' MHP'yi neden rahatsız etsin? 25 Nisan 2019 | 3.779 Okunma Herkes kendine yakışanı yapıyor 24 Nisan 2019 | 1.499 Okunma CHP neden kendini zan altında bırakıyor? 18 Nisan 2019 | 1.748 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar