Kafkasya'da Rus emperyalizmi mi, Türk dünyası mı?

Belarus, Ukrayna ve Gürcistan'dan sonra şimdi de Kazakistan'da Rusya'nın hamle yapmasına elverişli bir ortam oluştu. Kimileri meseleye buradan bakarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in, şiddete evrilen gösterileri bastırmak için...

Belarus, Ukrayna ve Gürcistan'dan sonra şimdi de Kazakistan'da Rusya'nın hamle yapmasına elverişli bir ortam oluştu. Kimileri meseleye buradan bakarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in, şiddete evrilen gösterileri bastırmak için Rus güçlerini davet etmiş olmasını eleştiriyor.

Putin liderliğindeki Rusya'nın aktivizminin çok ciddi boyutlara ulaştığı biliniyor. Putin son 10 yılda hep ''kazan kazan'' hamleler yapıyor. Ve yaptığı hamlelerin neredeyse tamamında zemini ABD'nin müdahaleciliği ya da ihmali oluşturuyor.

Sanırım Suriye en iyi örneklerden biri. ABD'nin Suriye'de çok yüksek perdeden başlayan esip gürlemelerinin ve kırmızı çizgi ilanlarının tamamının Esed'in ömrünü uzatan hareketlere dönüştüğünü ve bu süreçte Rusya ve İran'ın Suriye'de aktörleştiğini gördük.

Vekalet savaşlarında büyük güçler kozlarını paylaşırken yüzbinlerce sivil katledildi. Milyonlarca Suriyeli yerinden yurdundan edilip sığınmacı durumuna düşürüldü.

Ukrayna'da uzun yılla

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomide statükocular ve yenilikçiler 03 Ekim 2022 | 6 Okunma Türkevi diplomasisi 26 Eylül 2022 | 364 Okunma Fotoğraf beğendiremediklerimiz! 19 Eylül 2022 | 519 Okunma Yunan işgalinden değil Osmanlı'dan kurtulduğuna sevinenler… 12 Eylül 2022 | 792 Okunma 21. kuruluş yıldönümünde AK Parti 15 Ağustos 2022 | 295 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar