Kafkasya'da Rus emperyalizmi mi, Türk dünyası mı?

Belarus, Ukrayna ve Gürcistan'dan sonra şimdi de Kazakistan'da Rusya'nın hamle yapmasına elverişli bir ortam oluştu. Kimileri meseleye buradan bakarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in, şiddete evrilen gösterileri bastırmak için...

Belarus, Ukrayna ve Gürcistan'dan sonra şimdi de Kazakistan'da Rusya'nın hamle yapmasına elverişli bir ortam oluştu. Kimileri meseleye buradan bakarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in, şiddete evrilen gösterileri bastırmak için Rus güçlerini davet etmiş olmasını eleştiriyor.

Putin liderliğindeki Rusya'nın aktivizminin çok ciddi boyutlara ulaştığı biliniyor. Putin son 10 yılda hep ''kazan kazan'' hamleler yapıyor. Ve yaptığı hamlelerin neredeyse tamamında zemini ABD'nin müdahaleciliği ya da ihmali oluşturuyor.

Sanırım Suriye en iyi örneklerden biri. ABD'nin Suriye'de çok yüksek perdeden başlayan esip gürlemelerinin ve kırmızı çizgi ilanlarının tamamının Esed'in ömrünü uzatan hareketlere dönüştüğünü ve bu süreçte Rusya ve İran'ın Suriye'de aktörleştiğini gördük.

Vekalet savaşlarında büyük güçler kozlarını paylaşırken yüzbinlerce sivil katledildi. Milyonlarca Suriyeli yerinden yurdundan edilip sığınmacı durumuna düşürüldü.

Ukrayna'da uzun yılla

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Aydın despotizmi'nden ‘aydın pespayeliği'ne… 24 Ocak 2022 | 263 Okunma Erdoğan'a muhtaçsınız! 20 Ocak 2022 | 902 Okunma Star Gazetesi Yazarı Halime Gökçe: ‘’Erdoğan sadece dindarların lideri mi?’’ 17 Ocak 2022 | 279 Okunma Enes Kaya'nın düşündürdükleri 13 Ocak 2022 | 1.011 Okunma Kafkasya'da Rus emperyalizmi mi, Türk dünyası mı? 10 Ocak 2022 | 415 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar