İdlib Mutabakatı barışın kapısı olabilir mi?

İdlib'in çatışmasızlık bölgesi ilan edilmesi Astana sürecinin işletilmesinin de en önemli ayağını oluşturuyordu. Ve bu sayede yaklaşık bir senedir İdlib siviller ve ılımlı muhalefet için...

İdlib'in çatışmasızlık bölgesi ilan edilmesi Astana sürecinin işletilmesinin de en önemli ayağını oluşturuyordu. Ve bu sayede yaklaşık bir senedir İdlib siviller ve ılımlı muhalefet için nefes alma yeri olabildi. 

İdlib'i Heyet Tahrir Şam'dan (HTŞ) arındırmak da Astana sürecinin hedeflerinden biriydi. Suriye'deki sivillerin ve muhalif unsurların mal-can güvenliği ve çatışmasızlığın riske girmemesi açısından da bu önemliydi. 

Türkiye bu konunun önemle üzerinde durdu ve bu zaman zarfında HTŞ'nin tasfiyesi ve yüzer gezer grupların HTŞ'ye kaymaması için büyük gayret sarf etti. Zira Suriye'de sivil kayıplara yol açan her çatışma, yerel silahlı unsurların savaşma kabiliyeti daha yüksek ama terör örgütü olarak adlandırılan yapılara meyletmesine yol açıyordu. 

DEAŞ'ın g&

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP'nin 'tecrübeli vatandaş'la imtihanı 14 Şubat 2019 | 7.288 Okunma Kılıçdaroğlu Kemalizm'den intikam alıyor! 13 Şubat 2019 | 4.765 Okunma 'Kısıtlılık' hissine sebep ne? 07 Şubat 2019 | 883 Okunma HDP Türkiyelileşecekti, CHP HDP'lileşti 06 Şubat 2019 | 6.743 Okunma CHP-HDP ittifakı: Bu sefer ‘ödünç oylar’ CHP’ye 31 Ocak 2019 | 6.223 Okunma
TÜM YAZILARI