Dünyanı Güvenlik Konseyi'nin vesayetinden kurtarmanın reçetesi

Her yılın eylül ayında, BM'nin New York'taki merkezinde Genel Kurulu yapılır. Üye bütün devletler en üst temsilcileriyle katılırlar kurula. Medyanın da ilgi odağıdır BM'nin bu mutat toplantısı. Her yıl...

Her yılın eylül ayında, BM'nin New York'taki merkezinde Genel Kurulu yapılır. Üye bütün devletler en üst temsilcileriyle katılırlar kurula. Medyanın da ilgi odağıdır BM'nin bu mutat toplantısı. Her yıl bir temayla toplanır ve dünyadaki sorunların müzakere edildiği bir platform işlevi görür. Ülke liderlerinin dünyaya mesaj verebilmeleri için iyi bir fırsattır. Medya ise 'derbiye' odaklanır, '5 büyükler' ne diyor ona takılır.

Dünyanın en geniş çatı kurumunun bu ihtişamlı genel kurulu, ne yazık ki kendisiyle hiç de örtüşmeyen bir etkiye sahiptir. Hatta hiç etkisi yok desek yeridir.

Dünyanın öne çıkan sorunlarından çok, ABD Başkanı'nın, devlet başkanları onuruna verdiği resepsiyonda, kimlerle kaç dakika geçirdiği konuşulur.

Tüm BM üyelerinin bir araya geldiğinde oluşan bu etkisizliğe ve ehemmiyetsizliğe rağmen, BM Güvenlik Konseyi, 5 üyesiyle evet sadece 5 üyesiyle, dünya için kader belirleyecek güçtedir.

İşte yazının başlığını oluşturan slogan, ''

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Çevre diplomasisi'nin First Lady'si 23 Eylül 2021 | 171 Okunma CHP'nin Mavi Vatan Doktrini ile ne sorunu var? 20 Eylül 2021 | 473 Okunma ABD ne kazandı? 16 Eylül 2021 | 385 Okunma Darbecilik bir CHP okudur 13 Eylül 2021 | 2.749 Okunma Dünyanı Güvenlik Konseyi'nin vesayetinden kurtarmanın reçetesi 09 Eylül 2021 | 110 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar