‘Çevre diplomasisi'nin First Lady'si

Pandemi her şeyi etkilediği gibi Birleşmiş Milletler'in toplanma rutinini de etkiledi. Geçen sene mekânsal anlamda tarihinde ilk kez toplanamadı. Bir yıl aradan sonra bu seneki Genel Kurul'un haliyle en öne çıkan gündemi...

Pandemi her şeyi etkilediği gibi Birleşmiş Milletler'in toplanma rutinini de etkiledi. Geçen sene mekânsal anlamda tarihinde ilk kez toplanamadı. Bir yıl aradan sonra bu seneki Genel Kurul'un haliyle en öne çıkan gündemi küresel kovid-19 salgını oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her yıl olduğu gibi bu yıl da BM'nin adil temsil temelinde reforma ihtiyacı olduğunu vurguladı. BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin veto hakkı dolayısıyla eşit ve adil temsil ilkesinin hiçe sayıldığı gerçeği pandemiyle birlikte daha da görünür hale geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu son genel kurulda özellikle bunun altını çizdi.

Uluslararası kurumlar, kuruluş amaçlarından uzaklaştıkça daha doğrusu işlevsizleşmeye ve giderek sistemi açan değil kilitleyen bir hal almaya başlıyor. Özellikle de 2. Dünya Savaşı sonrası, Soğuk Savaş dönemi kurumları bugünün çok kutuplu dünyasını taşıyamıyor.

Pandemi bize özellikle gelişmiş ekonomilerin açı

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verir mi? 18 Ekim 2021 | 2.445 Okunma CHP için "teklif dahi edilemeyecek" ne kaldı? 11 Ekim 2021 | 2.961 Okunma Hayat pahalılığı sorununu kim çözer? 04 Ekim 2021 | 3.344 Okunma Hem “İstanbul modeli” hem Kılıçdaroğlu, öyle mi? 30 Eylül 2021 | 457 Okunma Meral Akşener'in başbakanlık hayali 27 Eylül 2021 | 1.278 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar