Büyüksün patates-soğan!

Gıda enflasyonunun önemli sebeplerinden biri, tarım ürünlerinin ekiminde çiftçinin değişen eğilimleri ve zaman zaman mahsulün tarlada zayi olmasına yol açarak üreticiyi mağdur eden doğal olaylar. Bunlar ...

Gıda enflasyonunun önemli sebeplerinden biri, tarım ürünlerinin ekiminde çiftçinin değişen eğilimleri ve zaman zaman mahsulün tarlada zayi olmasına yol açarak üreticiyi mağdur eden doğal olaylar. Bunlar üreticiden son kullanıcıya ulaşana kadarki zincirde de keyfi fiyatlamalara yol açabiliyor. Türkiye gibi tarım ürünü zengini bir ülke olmasak, Rusya gibi dışa bağımlı olsak belki de bu fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek daha kolay olacak.

İki üç senedir Barış Manço'nun ''domates, biber, patlıcan''ı dilimizde. Her seferinde bir sebzenin krallığını ilan ediyoruz.

Hatırlarsanız Türk mutfağının olmazsa olmazı soğanın fiyatı çok artınca sadece ''menemeni soğanlı sevenler'' değil muhalefet de sazı eline almış ve iktidara demediğini bırakmamıştı. Üretim az, ihracat da fazla olunca yerli tüketici için soğan birdenbire kendini kışın manavdaki Ayşe kadın fasulye sanmıştı.

Şaka bir yana, tarım politikaları orta ve alt gelirli vatandaşın geçim sıkıntısı çekmemes

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Öldürebilselerdi cenazesinde halay çekip kahraman ilan edeceklerdi, şimdi hain oldu! 03 Mayıs 2021 | 6.345 Okunma HDP'ye hesap soramayan Asena'nın son hali! 29 Nisan 2021 | 3.863 Okunma Bir balonun sönüşünü izlediniz! 26 Nisan 2021 | 6.691 Okunma Kıymetini bil, Kılıçdaroğlu! 22 Nisan 2021 | 1.007 Okunma “Ortaya büyük bir yalan at, ama çok büyük olsun”, 128 milyar büyüklüğünde olsun! 19 Nisan 2021 | 1.298 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar