Biden ittifakı

ABD’nin Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden’ın 2019’un sonunda, New York Times’ın editörlerine verdiği röportajda Türkiye hakkındaki sözleri haklı olarak tartışma yarattı. Biden’a başkan...

ABD’nin Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden’ın 2019’un sonunda, New York Times’ın editörlerine verdiği röportajda Türkiye hakkındaki sözleri haklı olarak tartışma yarattı.

Biden’a başkan seçilirse Türkiye’ye karşı nasıl bir politika izleyeceği soruluyor. O da “Kürtler (Tabii ki PKK ya da YPG demiyor) konusunda ona (Erdoğan’a) boyun eğmeyeceğiz, bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izale edeceğimizle ilgileneceğiz” diyor ve “Özellikle Doğu Akdeniz'de petrolle ilgili faaliyetleri ve çok sayıda başka şey konusunda endişeli olduğunu” söylüyor.

Türkçesi, Suriye’nin kuzeyinde bir PKK devleti kurma kararlılığında olduklarını teyid ediyor. Trump döneminde akamete uğradığını düşündüğü bu politikayı devam ettireceğini ve Türkiye’nin buna karşı verdiği mücadeleye boyun eğemeyeceğini söylüyor.

Yanısıra Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Mavi Va

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyi Parti niye kurulmuştu ki? 21 Ekim 2020 | 1.235 Okunma Aklınızdan bile geçirmeyin! 19 Ekim 2020 | 443 Okunma Parayı hizmete harcamayacaksanız ne yapacaksınız? 14 Ekim 2020 | 163 Okunma PKK'nın çevre terörü 12 Ekim 2020 | 1.388 Okunma Okulsuz toplum mu demişti biri! 07 Ekim 2020 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar