Halay başı

Sünnet düğünüydü, düğündü nişandı derken bir yaz mevsimiyle birlikte düğün sezonu da yavaş yavaş sona eriyor. Geleneksel düğün sporumuz halaylar da. Ancak o da ne? Yine ve yeniden bir vaka!..Halay...

Sünnet düğünüydü, düğündü nişandı derken bir yaz mevsimiyle birlikte düğün sezonu da yavaş yavaş sona eriyor. Geleneksel düğün sporumuz halaylar da. Ancak o da ne? Yine ve yeniden bir vaka!..
Halay yeri inceleme ekipleri saniyesinde oradaydı. Bir düğünde halay çekilirken, hızını alamayan halay ekibi önce pistten sonra da gözden kaybolmuştu!! Ağlaşan düğüncüler eşliğinde deliller toplandı. Birkaç düğme, üç kırık topuk, ayakkabı tekleri... Başkomiser, "pınar başı yar yar yar ammann!" naralarının hâlâ duyulabildiğine dikkat çekerek "fazla uzağa gitmiş olamazlar" dedi. Ve... halkımızı halay çekmenin, göbek atmanın, çiftetelli oynamanın 'sinsi tehlikelerine' karşı uyardı!
Zalım zaalım zaalımm... Öyle biçerdöver gibi oynanmaz! Birçok oynak ortamda rastlanan bu kronik eylem pek tehlikelidir! Beline ceketi, alnına kravatı takmış şuursuzca coşan beyler etrafa zarar verebilir!!! Hele de halay başıysa... "ahey hoy hoy" nidalarıyla 'üç adım ileri bir tekme hoppaa'yı mekânı yıkarcasına gerçekleştiren bu insanlar, halaya hız kazandırmak için kamburlaşıp hoplanmaya başlandığında, 'kahrolsun yüksek topuk giyip ritmini bozanlar' mantığıyla özellikle bayanlar için çok tehlikelidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mücadele 27 Ekim 2020 | 131 Okunma Ders almak 25 Ekim 2020 | 187 Okunma Mini mini mutluluk 20 Ekim 2020 | 53 Okunma Nasihat 18 Ekim 2020 | 654 Okunma Dünya fâni 13 Ekim 2020 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar