Halay başı

Sünnet düğünüydü, düğündü nişandı derken bir yaz mevsimiyle birlikte düğün sezonu da yavaş yavaş sona eriyor. Geleneksel düğün sporumuz halaylar da. Ancak o da ne? Yine ve yeniden bir vaka!..Halay...

Sünnet düğünüydü, düğündü nişandı derken bir yaz mevsimiyle birlikte düğün sezonu da yavaş yavaş sona eriyor. Geleneksel düğün sporumuz halaylar da. Ancak o da ne? Yine ve yeniden bir vaka!..
Halay yeri inceleme ekipleri saniyesinde oradaydı. Bir düğünde halay çekilirken, hızını alamayan halay ekibi önce pistten sonra da gözden kaybolmuştu!! Ağlaşan düğüncüler eşliğinde deliller toplandı. Birkaç düğme, üç kırık topuk, ayakkabı tekleri... Başkomiser, "pınar başı yar yar yar ammann!" naralarının hâlâ duyulabildiğine dikkat çekerek "fazla uzağa gitmiş olamazlar" dedi. Ve... halkımızı halay çekmenin, göbek atmanın, çiftetelli oynamanın 'sinsi tehlikelerine' karşı uyardı!
Zalım zaalım zaalımm... Öyle biçerdöver gibi oynanmaz! Birçok oynak ortamda rastlanan bu kronik eylem pek tehlikelidir! Beline ceketi, alnına kravatı takmış şuursuzca coşan beyler etrafa zarar verebilir!!! Hele de halay başıysa... "ahey hoy hoy" nidalarıyla 'üç adım ileri bir tekme hoppaa'yı mekânı yıkarcasına gerçekleştiren bu insanlar, halaya hız kazandırmak için kamburlaşıp hoplanmaya başlandığında, 'kahrolsun yüksek topuk giyip ritmini bozanlar' mantığıyla özellikle bayanlar için çok tehlikelidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ağır konuşmak!.. 03 Aralık 2019 | 117 Okunma Pazar fıkrası 01 Aralık 2019 | 842 Okunma Şamaroğlanı 26 Kasım 2019 | 102 Okunma Öğretmenler Günü'müz kutlu olsun 24 Kasım 2019 | 22 Okunma Odak noktası 19 Kasım 2019 | 99 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar