Deyimler nasıl dendiler

Mevzu adlı karıncalar değil mirim, arkamızdan dönen dolaplar... Dönsün dursun bakalım, biz bilgi birikimimizi arttırıp deyimin anlamına ve çıkış noktasına odaklanalım.Gizli işler çevirmenin...

Mevzu adlı karıncalar değil mirim, arkamızdan dönen dolaplar... Dönsün dursun bakalım, biz bilgi birikimimizi arttırıp deyimin anlamına ve çıkış noktasına odaklanalım.

Gizli işler çevirmenin karşılığı olarak kullanılır ‘dolap çevirmek’ deyimi. Eskiden vezir, sadrazam, paşa gibi ileri gelen veya mal varlığı iyi olan kişilerin konakları olurdu. Bu büyük evler kadınların kısmına haremlik, erkeklerin kısmına selamlık adı altında iki kısım bulunurdu.

Kadınlar kısmı ile erkek kısmı arasındaki duvarda tam bir ekseni etrafında dönen, silindir biçiminde kapaksız bir dolap yerleştirilirdi. Yarısı açık, yarısı kapalı bu dolabın içinde sıra sıra geniş, dar raflar bulunurdu. Kadınlar kısmında pişen yemekler, içecekler diğer ikramlar bu dolap ile erkekler kısmına servis edilirdi.

Hanımlar ikram edilecekleri dolabın kapalı kısmına yerleştirip, erkekler kısmına çevirir, tabaklar, fincanlar boşalınca erkekler tarafından kadınlar kısmına çevrilirdi. Böylece kadın erkek biri birini görmeden servis yapılmış olurdu.

Bazı varlıklı ailelerinse mutfak bölümü konağın giriş kısmında bulunuyordu. Mutfağın sokağa bakan kısmında...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mutluluk nerede? 23 Haziran 2024 | 232 Okunma Kısa kısa... 18 Haziran 2024 | 141 Okunma Bayram olsun 16 Haziran 2024 | 41 Okunma Göz doymaz 11 Haziran 2024 | 67 Okunma Keyifli pazarlar 09 Haziran 2024 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar