Denge şart

“İnsan gelişimi, bir trene benzer: kendini aşan insan ‘gar’dan, haddini aşan insan ise rayından çıkmış demektir” der Robin Sharma. Arapça kökenli bir sözcük olan ‘had’ kelimesinin...“İnsan gelişimi, bir trene benzer: kendini aşan insan ‘gar’dan, haddini aşan insan ise rayından çıkmış demektir” der Robin Sharma.
Arapça kökenli bir sözcük olan ‘had’ kelimesinin sözlük anlamı; “sınır, uç, derece” demektir. ‘Haddini aşmak’ deyimi ise “ölçüyü kaçırmak, aşırı gitmek” anlamındadır.
Günlük hayatta hele de son yıllarda sıklıkla kullanmak durumunda kaldığımız bu deyim, Osmanlı imparatorluğunda farklı bir anlamda daha kullanılıyordu. Nasıl mı?. Osmanlıda 63 yaşını geçmiş büyükler, yaşları sorulduğunda “Haddi aştık… ” cevabı verirlerdi. Bunun sebebi ise Peygamber efendimizin aleyhisselam 63 yaşında vefat etmesidir.
Saygı ve sevginin bu incelikli dışa vurumu ne kadar zarif diyor ‘haddini aşmanın’ aşırıya kaçma kısmına eğiliyoruz.
İşinde, söz ve davranışlarında; ölçülü davranarak dengeleri iyi kuran insan başarılı ve mutludur. Hele ki duygular söz konusu olduğunda aşırılık kişiyi öğütür. Mecelle...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyi seçmek gerek 09 Ekim 2022 | 199 Okunma Bırak gitsin!.. 04 Ekim 2022 | 249 Okunma Denge şart 02 Ekim 2022 | 140 Okunma Kraliçe Ebizahmeth öldü… 27 Eylül 2022 | 325 Okunma Aldanmamak gerek… 25 Eylül 2022 | 221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar