Yerli modele teşvik gelmeli

Türkiye’de 400 milyon Euro’luk dev yatırımla üretime geçen yerli Clio’nun çevreci hibrid modeli, teşvikten yararlanmayı bekliyor.ÇEVRECİ ADIMLARDünyanın bütün ülkelerinde çevre dostu...

Türkiye’de 400 milyon Euro’luk dev yatırımla üretime geçen yerli Clio’nun çevreci hibrid modeli, teşvikten yararlanmayı bekliyor.

ÇEVRECİ ADIMLAR

Dünyanın bütün ülkelerinde çevre dostu otomobillere büyük destek verilirken, ülkemizde bu konudaki düzenlemeler çok sınırlı kaldı. İngiltere’den Norveç’e Fransa’dan Hollanda’ya kadar bir dizi ülkede elektrikli ve hibrid araçları satın alanlar, farklı şekillerde teşvik ediliyor. Türkiye’de ise geniş kitlelerin bu araçlara sahip olmasını özendirecek adımlar henüz atılmadı. İklim değişikliğiyle etkili şekilde mücadele etmenin yolu, 7’den 70’e herkesin katılımını sağlamaktan geçiyor. Kamu, özel sektör ve tüketiciler birlikte hareket ederlerse daha hızlı sonuç alabiliriz.

EKONOMİYE KATKI

Türkiye, adetler açısından bakıldığında Avrupa’nın önemli otomotiv üretim üsleri arasında yer alıyor. Ancak son dönemde büyük bir marka ülkemizde tesis kurmadı. Dev şirketlerin Türkiye’yi yatırım radarına alabilmesi, mevcut markaların da stratejik yatırımlarını buraya getirmesi için kolları sıvamak gerekiyor. Renault ülkemizdeki en büyük ve köklü yatırımlar arasında. Yaklaşık 50 yıldır Bursa’daki Oyak Renault tesislerinde binek otomobil üreten şirket, her yıl milyarlarca dolarlık katkı ve yüksek nitelikli istihdam sağlıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yerli modele teşvik gelmeli 10 Mayıs 2021 | 6 Okunma Savaş çıkar mı? 08 Mayıs 2021 | 187 Okunma Bu başarı bize çok iyi geldi 06 Mayıs 2021 | 264 Okunma Aşı üreticilerinin korkunç talepleri 04 Mayıs 2021 | 750 Okunma İhtiyatlı iyimserlik 03 Mayıs 2021 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar