Unutulmaz izler bıraktı

Türk Yahudi Toplumu (TYT) Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’yu bana “tarif edin” derseniz, “Vatansever, çalışkan, iyi kalpli ve zeki bir insan” diye anlatırım. Pinto’yu maalesef kaybettik. 86 yaşında...

Türk Yahudi Toplumu (TYT) Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’yu bana “tarif edin” derseniz, “Vatansever, çalışkan, iyi kalpli ve zeki bir insan” diye anlatırım. Pinto’yu maalesef kaybettik. 86 yaşında aramızdan ayrıldı. Pinto’nun vefatıyla, Türkiye Yahudi Toplumunun ve iş dünyamızın diğer önemli isimleri İshak Alaton, Üzeyir Garih ve Jak Kamhi’den sonra aynı kuşağın bir başka önemli ismi daha hayata gözlerini yumdu.

Pinto hayatı boyunca Türkiye’nin ve insanlarımızın dünyada karşılaştığı önyargıların aşılması için hem kişisel hem de temsil ettiği kurumlarla büyük mücadele yürüttü. Doğan Kitap’tan çıkan “Anlatmasam Olmazdı-Geniş Toplumda Yahudi Olmak” isimli kitapta yaşadıklarını, görüşlerini paylaşmıştı. Cumhuriyet birikimlerimizi iyi bilen, toplumsal barış için bir arada yaşama kültürünün ne kadar önemli olduğunu hayat tarzı ve çalışmalarıyla çok güzel vurgulayan, daima görüşlerine başvurulan akil bir insandı.

Ülkemizin köklü kurumlarından Yıldırımspor’un kurucularındandı. Bensiyon Pinto yarın saat 13.00’te İstanbul Ulus’tan son yolculuğuna uğurlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından tanıdığı bir isimdi. Geçmişte güzel bir dostlukları olmuştu. Pinto’ya veda törenine Erdoğan ile birlikte siyasetin önemli bazı isimlerinin de katılacağını sanıyorum.

SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Dünyadaki Hıristiyan Ortodoksların dini lideri, İstanbul Rum Patriği Bartholomeos benim de takip ettiğim ziyarette Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de Başkan Joe Biden ile görüşmesinden hemen önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya’nın işgali dünyayı birleştirdi 01 Mart 2022 | 110 Okunma Lüks ve tasarruf bir arada 28 Şubat 2022 | 123 Okunma Yaptırımlar Rusya’yı durdurmaya yetmez 26 Şubat 2022 | 127 Okunma En ağır fatura bize çıkacak 24 Şubat 2022 | 344 Okunma İstanbul’da raylı ulaşım hamlesi 22 Şubat 2022 | 192 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar