Türkiye’nin aradığı 7 korona sorusu

İnternet ve yazılım şirketi Google, aynı zamanda web’de en popüler platform durumunda. İnsanlar arama ve taramalarını da çoğunlukla buradan gerçekleştiriyor. Dünya çapındaki veri merkezlerinde her gün...

İnternet ve yazılım şirketi Google, aynı zamanda web’de en popüler platform durumunda. İnsanlar arama ve taramalarını da çoğunlukla buradan gerçekleştiriyor. Dünya çapındaki veri merkezlerinde her gün milyarlarca kişi tarafından çeşitli sorular ve cevaplar giriliyor. Kullanıcılar tarafından oluşturulan bilginin bir günlük toplam büyüklüğünün 24 petabayt olduğu tahmin edilmekte. Metrik değerler açısından bir sıralamayla yazarsam daha iyi anlaşılabilir: Byte, Kilobyte, Megabyte, Gigabyte, Terrabyte ve ardından Petabyte 10005 geliyor. Yani epeyce bir sıfırı yan yana dizerek ifade edebileceğimiz muazzam bir bilgi hacmi. İstatistik bilgileri, gelecek öngörüsünde bulunmak, ürün geliştirmek, beklenti ve talepleri daha iyi anlamak açısından da önemli.

O nedenle büyük veriyi ellerinde tutan ülkeler ve şirketler muazzam avantaj ve güç elde ediyor. Dünyanın en güçlü kuruluşları listesinde geçmişte petrol ve otomotiv şirketlerini görüyorduk. Silah üreticileri de ilk sıralardaydı. Artık listenin zirvesinde Apple, Google, Amazon, IBM, Oracle, Facebook, HP, Dell, Intel, gibi teknoloji devleri var. Google News Lab’ın Veri Editörü Simon Rogers ile dün akşam bir görüşme gerçekleştirdim. Google Trends başlığı altında bir dizi alanda dünyadaki eğilimleri analiz ediyorlar, en fazla merak edilen ve sorgulanan konuları kategorize ederek yayınlıyorlar.

Ağırlıklı olarak 2020 ve günümüzün temel meselesi olan Koronavirüsü ve bu konuyla ilişkili arama analizleri üzerine konuştuk. Çarpıcı şeyler öğrendim. Geçmişte en sık aranan “hava durumu” sorgusu ilk kez 2020 yılında yerini “Koronavirüs” başlığına bırakmış ve insanlar “Bugün hangi gün?” sorusunu sormuşlar. Türkiye’de bu zaman diliminde salgınla ilgili en fazla yapılan 7 arama şöyle:

OLACAKLARI KESTİRMEK 

Geçen senenin başından itibaren COVID pandemisinin yayılmasıyla insanlar birçok yeni sözcük aratmış ve daha önce hiç sormadıkları sorular sormuş. İnsanların aradıkları şeyler, sadece ilgi ve davranışlarının bir yansıması olmakla kalmıyor, olacaklarla ilgili bazı fikirler de veriyor. Örneğin, “koku kaybı” araması henüz bir semptom olarak tanımlanmadan önce, Google aramada yükselen bir trend olarak dikkat çekmeye başlamış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
En değerli yatırım 22 Nisan 2021 | 53 Okunma Bir törenden akılda kalanlar 20 Nisan 2021 | 74 Okunma Sınıfında fark yaratacak 19 Nisan 2021 | 118 Okunma “Uzlaşmadan yanayız” 17 Nisan 2021 | 62 Okunma Mustafa Sarıgül aday olacak mı? 15 Nisan 2021 | 147 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar