Türk mutfağı nasıl dünya markası olur?

Bugün, yeme içme kültürü açısından küresel düzeyde tanınan ve aranan bazı örnekler var. Mesela Fransız, İtalyan, Yunan veya Uzakdoğu mutfakları. Türkiye, olağanüstü zengin bir...

Bugün, yeme içme kültürü açısından küresel düzeyde tanınan ve aranan bazı örnekler var. Mesela Fransız, İtalyan, Yunan veya Uzakdoğu mutfakları. Türkiye, olağanüstü zengin bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen bu alanda hak ettiği seviyeye henüz ulaşamadı.

Halbuki gıda ürünleri ve yapım teknikleri açısından müthiş birikimimiz mevcut. Yiyecek ve içeceklerin tamamını kapsayan ve büyük bir endüstri hâline gelen gastronomi başlığında gösterebileceğimiz çok şey var.

Tanıtıma katkı, işin sadece bir tarafı. Yemek kültürünü, ciddi bir gelir ve istihdam kaynağı olması bakımından ekonomik boyutuyla da çok önemsiyorum. Daha önce Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bu konudaki ciddi projelerine tanıklık etmiştim.

Zira Gaziantep şehri aynı zamanda bir yeme içme markası oldu. Hatay, Afyonkarahisar ve bazı Karadeniz illerimizde de önemli faaliyetler yapılıyor. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu da bu konuların üzerinde çalışıyor.

“Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı gelecek ay satışa sunulacak. Farklı dillerde de basılacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk mutfağı nasıl dünya markası olur? 07 Eylül 2021 | 27 Okunma Sedan ile rekor satış hedefi 06 Eylül 2021 | 242 Okunma COVID-19’un kökenini nasıl öğreneceğiz? 04 Eylül 2021 | 58 Okunma Bu fotoğrafları ne zaman Türkiye’de görebileceğiz? 02 Eylül 2021 | 186 Okunma Avrupa’nın en görkemli ahşap binası hayata dönmeyi bekliyor 31 Ağustos 2021 | 41 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar