Trump’ın azledilmesi çok tehlikeli olur

ABD’nin başkenti Washintgon DC’de Kongre binasının basılmasına ve 5 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan olaylar Başkan Donald Trump’ın azledilmesiyle mi sonuçlanacak? Bu konuda üst üste...

ABD’nin başkenti Washintgon DC’de Kongre binasının basılmasına ve 5 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan olaylar Başkan Donald Trump’ın azledilmesiyle mi sonuçlanacak? Bu konuda üst üste çağrılar geliyor. Demokrat Partililer Trump’ın istifa etmemesi halinde mutlaka görevden alınmasını istiyor. İstifa veya azil için gerekli mekanizmalar çalıştırılabilir ancak ben bu yola gidilmesinin Amerika’yı çok daha tehlikeli bir ortama sürükleyeceğini düşünüyorum.

YouGov tarafından yapılan ankete katılan Cumhuriyetçi Parti taraftarlarının yüzde 45’inin Kongre baskınını destekliyor olması bunun somut göstergesi. Trump’ın apar topar indirilmesi halinde tansiyonun iyice yükseleceğini, “mağdur edildim” söylemiyle tartışmaları alevlendirebileceğini düşünüyorum. Başkan seçilen Joe Biden görev süresinin önemli bir kısmını bu dertle geçirmek zorunda kalabilir.

Hatta olaylar kontrolden çıkabilir. Diğer taraftan seçimlere hile karıştırıldığına dair tartışmalar, kontrol edilemeyen gösteriler ve nihayet Kongre binasının garip kıyafetli insanlar tarafından kolaylıkla ele geçirilmesi ABD’nin dünyadaki algısına ve prestijine ağır darbe indirdi. Biden yönetiminin ortaya çıkan bu hasarı onarabilmesi için çok ciddi çaba göstermesi gerekecek.

BIDEN’DAN MEKTUP VAR

20 Ocak tarihinde göreve başlayacak olan seçilmiş Başkan Joe Biden, Türkiye’ye bir mektup gönderdi. Mektubun adresi, İstanbul Rum Patrikhanesi. Dünyadaki Hıristiyan Ortodoksların ruhani lideri durumundaki İstanbul Rum Patriği Bartholomeos’a hitaben yazılan teşekkür mektubu geçtiğimiz günlerde Fener’e ulaştı. Biden, mektubunda iklim değişikliğinden koronavirüs salgınına kadar ciddi zorluklarla mücadele edildiği bir dönemde Patrik Bartholomeos’un uluslararası konulardaki rolünün önemine atıfta bulunuyor ve gelecekte de yakın işbirliği içinde olmaktan memnuniyet duyacağını ifade ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump’ın azledilmesi çok tehlikeli olur 09 Ocak 2021 | 38 Okunma Atina’dan Türkiye’yi kuşatan hamleler 07 Ocak 2021 | 206 Okunma Kamu kurumlarına Passat uyarısı gitti 05 Ocak 2021 | 2.580 Okunma Efsane marka Türkiye'de 04 Ocak 2021 | 325 Okunma Yeni yıla girerken kültür ve sanat 02 Ocak 2021 | 70 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar