Şimdi hatalarımızla hesaplaşma zamanı

Refah düzeyinin çok yüksek olduğu ABD, Norveç, İsviçre gibi ülkelerde yaşayanlar uzun yıllar boyunca büyük problemlerle boğuşanlara sırtlarını döndüler, sorunlarına karşı duyarsız kaldılar ve uzaklardaki sıkıntıların kendilerini hiçbir zaman etkilemeyeceğini düşündüler.

Koronavirüs sert bir yumruk gibi patladı. Salgınların, sınırları nasıl kolaylıkla aşabildiği, zengin- yoksul, eğitimli-eğitimsiz ayrımı yapmadan herkesi, hatta güçlü ülkelerin liderlerini nasıl pençesine aldığını herkes gördü.

Bundan böyle dünyanın en uzak noktasında bile olsa kıtlık, sağlık sorunu veya afetlere küresel olarak duyarsız kalınamaz. İnsanlığın geleceği, dünyanın daha yaşanabilir bir gezegen olabilmesi için duyarlı olmaya, empati kurmaya ve el birliğiyle çalışmaya ihtiyacımız var.

İtalya'ya bunu yaptılar

Biz Türkiye olarak kötü ve zor günlerde yalnızlığın ne olduğunu çok iyi biliriz. Terörle mücadelede, ekonomik krizlerde, afetlerde hep kaderimizle baş başa kaldık.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Umut verici haberler var 28 Mayıs 2020 | 2.908 Okunma F-16’lar Hafter’i hedef alabilir! 23 Mayıs 2020 | 3.988 Okunma Türkiye’nin yumruğu BAE’ye inmek üzere 21 Mayıs 2020 | 7.479 Okunma O şehri salgın bile durduramadı 19 Mayıs 2020 | 2.889 Okunma Hyundai'nin yeni sporcuları 18 Mayıs 2020 | 1.602 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar