Ortadoğu’dan alınacak dersler

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki korkunç patlama şehrin bir bölümünü adeta haritadan sildi. 100’den fazla ölü, 4 bini aşkın yaralı var. Ağır ekonomik sorunlar nedeniyle iflasın eşiğinde...

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki korkunç patlama şehrin bir bölümünü adeta haritadan sildi. 100’den fazla ölü, 4 bini aşkın yaralı var.

Ağır ekonomik sorunlar nedeniyle iflasın eşiğinde bulunan Lübnan’ın, patlamanın getirdiği ilave yükü kaldırması imkansız. Lübnanlıların milyarlarca dolarlık yıkımın yaralarını sarabilecek gücü yok.

Ülke zaten neredeyse 30 yıl süren iç savaş ve çatışmalar nedeniyle hep komada kaldı.

Bir taraftan Suriye, diğer taraftan Filistin ve İsrail sorunları hep baskı altında tuttu. Lübnan, Ortadoğu’nun küçük bir modeli durumunda. Bölgedeki bütün meselelerin özeti burada yaşanıyor.

Batılı ülkelerin nüfuz mücadelesi, yabancı aktörlerin etkisi ve hatta doğrudan müdahalesi nedeniyle Lübnanlılar huzur yüzü görmedi. Yakın zamanda da işlerin düzeleceğine dair bir umut yok.

COVID-19’un insandan insana bir miktar değişmekle birlikte temel bazı göstergeleri var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Performansıyla tam not aldı 18 Ocak 2021 | 339 Okunma Son dakika gözaltı kâbusu sona eriyor 17 Ocak 2021 | 469 Okunma İyi ki sanat var 16 Ocak 2021 | 45 Okunma Uzay üssü gibi merkez 15 Ocak 2021 | 325 Okunma Cumhurbaşkanı Avrupa’ya gidebilir 14 Ocak 2021 | 166 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar