Ölümlü kazaları azaltan otoyollar

Karayolları yatırımları; maliyet, işletme, teknoloji gibi kriterlerle değerlendirilebilir ve pek çok boyutuyla tartışılabilir fakat ben sağladığı toplumsal fayda ve avantajların altını çizmek istiyorum....

Karayolları yatırımları; maliyet, işletme, teknoloji gibi kriterlerle değerlendirilebilir ve pek çok boyutuyla tartışılabilir fakat ben sağladığı toplumsal fayda ve avantajların altını çizmek istiyorum. Özellikle insan ve araç trafiğinin ciddi olarak arttığı tatil dönemlerinde bu yatırımların getirisi daha iyi anlaşılıyor. Bu hatlarda yolculuk edenlerin çok olumlu izlenimlerini duyuyorum.

Uzun tatilin son gününde Karayolları Genel Müdürlüğü, Twitter hesabından #KarayollarıGüvenleUlaştırır etiketiyle farklı güzergâhlardaki yoğunluk durumunu paylaştı. Geçmişte, özellikle İstanbul ve Ankara’ya dönüşlerde dayanılmaz boyutta sıkışıklık yaşanıyordu. Bu nedenle tatile veya aile ziyaretlerine gidenler hayli erken saatte direksiyona geçip ucu kestirilemeyecek kadar uzun süre trafikte kalıyordu.

Araçta kaybedilen zaman hesaba katıldığında hem büyük bir ekonomik kayıp hem de atmosfere feci oranda zehirli gaz yayılıyordu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’yı birbirine bağlayan otoyol ağı, sözünü ettiğim sorunlara çözüm getirmiş oldu. Ben de Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanıyorum.

Yolun çok sıkışık olmaması, geniş şeritlere ve daha kaliteli zemine sahip olması konforlu ve daha güvenli bir sürüş imkânı veriyor. Tüneller etkileyici.

Belli noktalarda mobil iletişim kopuyor veya zayıflıyor; bu konunun operatörlerin iyileştirme çalışmalarıyla çözüleceğini düşünüyorum. Yol boyunca hâlen yapımı devam eden akaryakıt istasyonları ve minik tesislerin tamamlanmasıyla belli aralıklarla mola vermek de mümkün olacak. Ulaşım alanında en fazla yoğunlaştığım başlıklardan biri, güvenlik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden yönetiminde ABD ile toparlanma çok zor 25 Eylül 2021 | 265 Okunma ABD ile gidiş hayra alamet değil 24 Eylül 2021 | 810 Okunma Liderlerin gündemi COVID, göç ve iklim 21 Eylül 2021 | 16 Okunma Konforla öne çıkıyor 20 Eylül 2021 | 77 Okunma Uğursuz 13 hurafesine pabuç bırakmadılar 18 Eylül 2021 | 57 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar