"Minsk Grubu" denen komedi

Birleşmiş Milletler bugüne kadar hiçbir ciddi uluslararası soruna çözüm üretemedi. Dağlık Karabağ bu listenin başında. “Minsk Grubu” denen bir yapı oluşturuldu, şimdiye kadar bir gram faydası dokunmadı.

Birleşmiş Milletler bugüne kadar hiçbir ciddi uluslararası soruna çözüm üretemedi. Dağlık Karabağ bu listenin başında. “Minsk Grubu” denen bir yapı oluşturuldu, şimdiye kadar bir gram faydası dokunmadı. Batı ittifakının en büyük askerî örgütü durumundaki NATO da komik bir açıklama yapmış, “Minsk Grubu’nun çabasını destekliyoruz” diye. Şimdiye dek ne çabaları oldu ki! Egemen bir ülkenin topraklarını açıkça askerî güce başvurarak işgal eden Ermeni gruplara karşı tek bir yaptırım kararı çıkmadı. 

Ermenistan’ın Rusya’nın boyunduruğundan kurtulması, uluslararası topluma entegre olması ve komşularıyla iyi ilişkiler kurmasının yolu, Azerbaycan topraklarının işgalini sona erdirmesinden geçer. Ermenistan bunu yapmadığı gibi çok sık güce başvurarak yeni çatışmaları körüklüyor. 

Bu konuda da öne çıkan ve itirazını yüksek sesle dile getiren ilk Ankara olunca “Türkiye yine istikrarsızlık peşinde” yorumlarını yapanlar oldu. Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin rolünü iyi okumalı ve iyi değerlendirmeli. 

Ankara’nın Azerbaycan’a aktif desteği söz konusu olmasaydı bölge bütünüyle İran ve Rusya’nın nüfuz alanına girecekti. Türkiye’nin adımları bölge ülkelerinin kendi ayakları üzerinde durması ve dışarı açılması için hayati önemde. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
171 milyon Euro yatırımla geldi 19 Ekim 2020 | 285 Okunma Genç Osman’ın katledildiği yer 17 Ekim 2020 | 232 Okunma Türkiye bu adamı konuşuyor 15 Ekim 2020 | 951 Okunma Frig medeniyetiyle dünyaya açılıyor 13 Ekim 2020 | 159 Okunma Elektrikli SUV sürüşe hazır 12 Ekim 2020 | 462 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar