Madrid ile Ankara’nın stratejik işbirliği adımı

İspanya, Avrupa’da büyüme potansiyeli yüksek ve dinamik bir ülke. Turizmden hizmetler sektörüne, hazır giyimden yüksek teknoloji ürünlerine kadar birçok alanda ciddi üretimleri var. 1.3 trilyon dolarlık hacimle...

İspanya, Avrupa’da büyüme potansiyeli yüksek ve dinamik bir ülke. Turizmden hizmetler sektörüne, hazır giyimden yüksek teknoloji ürünlerine kadar birçok alanda ciddi üretimleri var. 1.3 trilyon dolarlık hacimle Avrupa’nın beşinci büyük ekonomisi durumunda.

Massimo Dutti, Zara, Bershka, Mapfre, SEAT gibi devleri var. BBVA bankacılık alanında önemli bir kuruluş. Real Madrid ve FC Barcelona, finansal açıdan olduğu kadar ülkenin yumuşak gücüne de katkı veren markalar. İspanya küresel sistemde daha fazla etkinlik göstermek istiyor. Bu doğrultuda İspanya ve Türkiye arasında güçlü köprüler kuruluyor. Madrid geleneksel olarak Ankara ile çok iyi ilişkilere sahip. İki ülkenin çeşitli alanlardaki yakınlıkları, ortak çıkarlar ve tarihsel benzerlikler temelinde işbirliği imkânlarını artıran bir faktör.

İspanya, Türkiye’nin zor zamanlarında daima yanında oldu. Savunma alanında ihtiyaç duyulan Patriot füze savunma sistemlerini birçok ülke geri çekerken İspanyollar süreyi olabildiğince uzatma yoluna gitti. Ayrılıkçı silahlı terör gruplarının benzer amaçlarla hareketleri, İspanya ve Türkiye’yi anlayış temelinde yakınlaştıran başka bir unsur. Geçtiğimiz yaz aylarında orman yangınlarıyla boğuştuğumuz günlerde, en büyük desteği uçaklarını seferber eden İspanya’dan almıştık.

Dil ve tarih birliği sayesinde kolu Latin Amerika’ya uzanan İspanya, Türkiye ile işbirliğini genişleterek Afrika ve Orta Asya’ya da erişmek istiyor. Türkiye de İspanya’nın etkisi ve gücüne AB ve NATO’da ihtiyaç duyuyor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı kapsamlı görüşme, bu doğrultuda kritik bir adım oldu. Savunma alanında atılan imzalar dikkat çekti. Hâlen Sedef Tersanesi’nde yapımı devam eden LHD Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi kategorisindeki TCG Anadolu, İspanyol Deniz Kuvvetleri’nin Juan Carlos I (L-61) gemisi esas alınarak geliştirildi. TCG Anadolu teslim edildiğinde Türk Deniz Kuvvetleri’nin amiral gücü olacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail ile karşılıklı büyükelçiler atanabilir 27 Kasım 2021 | 75 Okunma Ortadoğu’da taşlar yerinden oynuyor 25 Kasım 2021 | 531 Okunma Madrid ile Ankara’nın stratejik işbirliği adımı 23 Kasım 2021 | 133 Okunma Yılın otobüsü Türkiye'den 22 Kasım 2021 | 117 Okunma ‘Türkiye ile daha yoğun işbirliği arzu ediyoruz’ 20 Kasım 2021 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar