Her şeye rağmen

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde çok önemli bir görüşme daha gerçekleştirdi. Bölgede en uzun süre görev yapan...

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde çok önemli bir görüşme daha gerçekleştirdi. Bölgede en uzun süre görev yapan liderler arasında yer alan Putin ve Erdoğan, iletişim sıklığı açısından da özel bir duruma sahip. Rus uçağının düşürülmesi, Ankara’daki Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a suikast düzenlenmesi ve Suriye’deki hava saldırısında çok sayıda Mehmetçiğin şehit olduğu dönemde bile bu diyalog büyük oranda korundu.

Geçmişteki örnekleri kadar derin olmasa da Ankara-Moskova ilişkilerinde zorlu bir dönemden geçiliyor. Bunun temel nedeni Rusya ile Türkiye’nin Suriye ve Libya’daki tamamen farklı taraflarla birlikte hareket etmesi. Bu farklılık, sahadaki sıcak gelişmeler nedeniyle zaman zaman ciddi şekilde alevleniyor. İşte, Soçi zirvesi böyle bir ortamda yapıldı. Her iki ülke de birbirlerini verdikleri sözlere uymamakla suçluyor.

Rusya, Beşar Esad rejimini bütünüyle desteklemeye devam ederken Türkiye, özellikle İdlib ve çevresindeki muhalif silahlı gruplarla irtibat hâlinde. Rusya, bunları önemli oranda terörist olarak görüyor. Türkiye ise bütünüyle sahiplenmemekle birlikte, bu yapıları, Esad rejimine karşı direnen ve işbirliği yapılabilir topluluklar olarak tanımlıyor. Derin görüş ayrılıklarına rağmen Ankara ve Moskova’nın birçok başlıkta birlikte hareket edebileceğini veya birbirlerinin alanına doğrudan müdahale etmemeye özen göstereceğini düşünüyorum.

Putin ve Erdoğan geçmişte de görüş farklılıklarına rağmen bunları yönetilebilir durumda tutmayı başarmıştı. Bu kadar kronikleşmiş, uzamış ve uluslararası nitelik kazanmış Suriye gibi bir konuda Putin de Erdoğan da masayı devirmek gibi bir tutum içinde olmaz.

Her iki lider de kendi cephelerinde Suriye konusuna ciddi zaman ve mesai harcadı. Bununla birlikte ellerinde sihirli bir değnek de yok. İdlib’deki çatışmaların yeniden kontrolden çıkması ve 1 milyona yakın insanın tekrar Türkiye sınırına yığılması da ihtimal dışı değil.

İŞBİRLİĞİ ŞANSI VAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
COVID-19 belasından kurtulamayacak mıyız? 30 Kasım 2021 | 57 Okunma Ulaşımda yeni çözüm 29 Kasım 2021 | 93 Okunma İsrail ile karşılıklı büyükelçiler atanabilir 27 Kasım 2021 | 128 Okunma Ortadoğu’da taşlar yerinden oynuyor 25 Kasım 2021 | 537 Okunma Madrid ile Ankara’nın stratejik işbirliği adımı 23 Kasım 2021 | 134 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar