Gözümüz gibi bakalım

Türk ekonomisi içinde en kritik sektörlerden biri durumundaki otomotiv belli kolaylıklar sağlanmazsa ciddi zorluklarla dolu bir döneme girecek.Dünya devi otomotiv firmaları Türkiye’de üretim yapıyor. Binek otomobil ve ticari...

Türk ekonomisi içinde en kritik sektörlerden biri durumundaki otomotiv belli kolaylıklar sağlanmazsa ciddi zorluklarla dolu bir döneme girecek.

Dünya devi otomotiv firmaları Türkiye’de üretim yapıyor. Binek otomobil ve ticari araç üreten Renault, Hyundai, Toyota, Honda, Ford ve Tofaş’ın yanında MAN, Mercedes Benz çok ciddi yatırımı olan kuruluşlar. Bunların tamamının yurt dışına ihracatı söz konusu. Otomotiv, kalifiye iş gücü istihdamı, katma değerli üretim ve ihracat kriterlerinde stratejik öneme sahip. Bu fabrikalar Türk sanayisinin sigortası durumunda.

Fabrikaların ayakta kalabilmesi ve yeni büyüme planlarını devreye sokabilmeleri için iç pazarın da istikrarlı gelişimi gerekli. Döviz kurlarının hızlı yükselişi, artan diğer maliyetler ve aşırı yüksek vergi oranları nedeniyle otomotiv sektörü bugün çok ciddi zorluk içinde.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir başarı öyküsü 14 Şubat 2019 | 2.749 Okunma Volvo en zor testi geçti 13 Şubat 2019 | 371 Okunma Beka sorunu 12 Şubat 2019 | 35 Okunma Beka sorunu 12 Şubat 2019 | 1 Okunma Beka sorunu 12 Şubat 2019 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI