Genç Osman’ın katledildiği yer

Fatih, İstanbul’un kalbi. Sultanahmet, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Kariye, Kapalıçarşı, Demir Kilise, Mısır Çarşısı, Aya İrini, Yerebatan Sarnıcı, Kırmızı Mektep, Zeyrek...

Fatih, İstanbul’un kalbi. Sultanahmet, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Kariye, Kapalıçarşı, Demir Kilise, Mısır Çarşısı, Aya İrini, Yerebatan Sarnıcı, Kırmızı Mektep, Zeyrek Camii (Pantakrator), Beyazıt Kulesi, Sirkeci Garı, Ermeni Patrikhanesi gibi önemli yapıların tamamı burada. Kumkapı, Karagümrük, Balat, Zeyrek, tarihin farklı dönemlerinde Türklerle birlikte Ermeniler, Rumlar, Yahudiler ve Gürcülerin yoğun olarak yaşadığı bir yerdi… Doğma büyüme İstanbulluyum.

Yedikule Surları’nı yakından hiç görmemiştim. Gitmek istesem de pek ziyaret edilecek halde değildi. Bir dönem konserler veriliyordu ancak genel olarak bakımsız, geceleri ise biraz terk edilmiş haldeydi. Ciddi güvenlik ve temizlik sorunu vardı. Fatih Belediyesi tarafından bölgenin baştan ele alınarak restore edileceğini duymuştum.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’dan davet alınca yerinde görmek üzere önceki gün Yedikule’ye gittim. Başkan ile birlikte çaylı, peynirli, simitli bir kahvaltı da yaptık. Turan’ın hazırlattığı masa düzeni, yemekli buluşmalar için bence referans olmalı. Zira aramızda neredeyse 4 metre mesafe vardı.

Fatih gibi zengin kültür birikimine sahip bir yerleşim biriminde belediye başkanlığı yapmak ayrıcalık. Bu yönüyle ciddi bir sorumluluk da üstlenen Başkan Turan, Karadeniz kökenli ancak İstanbul doğumlu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Demiryollarında hedef sıfır hata 27 Ekim 2020 | 374 Okunma Sokak hayvanlarıyla ortak yaşam kültürü 24 Ekim 2020 | 54 Okunma Trabzon turizmde bir yıldız olabilir 22 Ekim 2020 | 219 Okunma 171 milyon Euro yatırımla geldi 19 Ekim 2020 | 289 Okunma Genç Osman’ın katledildiği yer 17 Ekim 2020 | 232 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar