Geçici moda değil kalıcı çözüm olabilir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu görevine çok hızlı bir başlangıç yaptı. Daha ilk günlerden Bakanlığın sorumluluk alanındaki bir dizi projenin gecikmeden tamamlanabilmesi için...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu görevine çok hızlı bir başlangıç yaptı. Daha ilk günlerden Bakanlığın sorumluluk alanındaki bir dizi projenin gecikmeden tamamlanabilmesi için kolları sıvadı.

Kendisiyle haziran ayında “Ulaştırma ve Altyapıda Dijital Gelecek Zirvesi”nde bir araya gelmiştik. THY, TCDD ve PTT üst düzey yöneticilerinin de katıldığı geniş kapsamlı zirveden çok önemli sonuçlar çıkmıştı.

Cuma günü de İstanbul’daki tarihî Sirkeci Garı’nda “Mikro Hareketlilik Ortak Akıl Toplantısı”nda fikir alışverişi yapma imkânımız oldu. Etkinlikte, Ulaştırma Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Yunus Emre Ayözen, bu kapsamlı konunun anlaşılması için çok güzel bir sunum yaptı.

Ulaşım alternatiflerinin geliştirilmesi ve buna demiryollarının entegre edilmesi için Muhammed Atilla Sevim gibi çok donanımlı uzmanlarla birlikte çalışıyorlar. Nitekim TCDD, “Çuf Çuf” markasıyla Mikro Hareketlilik hamlesine katılma kararı aldı ve “Büyüyen pazarda ben de varım” dedi. Konuyu biraz açayım:

Günlük hayatta kullandığımız bisiklet, e-scooter, e-bisiklet, motorlu scooter, paten ve kaykay gibi araçların tamamı “Mikro Hareketlilik” kavramının içine giriyor. Bu araçlar, ulaşıma katkı vermelerinin yanı sıra karbon emisyonunu düşürmeye, yani çevrenin korunmasına yardımcı oluyor. Kuzey Avrupa ülkeleri ve Çin, bisikleti teşvik etme yoluna gitmişlerdi. Gerçekten bisiklet önemli bir alternatif olarak desteklenmeyi bekliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Minsk Grubu" denen komedi 29 Eylül 2020 | 224 Okunma SUV'lara meydan okuyor 28 Eylül 2020 | 923 Okunma Depremin haber ömrü birkaç saat 26 Eylül 2020 | 62 Okunma 2024 yılına kadar dayanabilir miyiz? 24 Eylül 2020 | 372 Okunma Korona günlerinde etkinlik olmalı mı? 22 Eylül 2020 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar