Dijitalleşme süreci memleket meselesi

Bugünlerde en fazla konuştuğumuz konu, Türkiye’nin çok boyutlu güvenliği. Kırılganlıkları aşmanın, ekonomik olarak güçlü olmanın yolu, doğru ve hızlı teknolojik adımları atmaktan...

Bugünlerde en fazla konuştuğumuz konu, Türkiye’nin çok boyutlu güvenliği. Kırılganlıkları aşmanın, ekonomik olarak güçlü olmanın yolu, doğru ve hızlı teknolojik adımları atmaktan geçiyor.

Adına, Endüstri 4.0 ya da başka bir şey diyelim temel hedef, dijital çağı yakalamak olmalı. Türkiye’nin ajandasında bulunan otomobil, hızlı tren veya uçakları üretebilmenin, yüksek katma değerli alanlarda rekabete katılmanın asıl yolu da işte buradan geçiyor.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ile birlikte kısa süre önce Almanya’nın Düsseldorf şehrindeki Vodafone tesislerinde, yeni teknolojileri inceleme fırsatı buldum.

Vodafone Kampüs Sky Loung’da dijital deneme kabini, akıllı lastik monitörü, Giga TV Bulut servisini inceledim. 5G Laboratuvarı’nda ise robot kolları, şebeke dilimlenmesini, ışıkla gelen interneti daha yakından öğrenme şansım oldu.

5G konusundaki önemli ölçü kavramı “Latency” yani tepkime süresi. Önümüzdeki süreçte bu ifadeyi daha sık duymaya başlayacağız. Aachen şehrindeki e.Go fabrikasında ise elektrikli otomobil üretim tesisinde Vodafone ve Ericsson işbirliğiyle makinelerin nasıl birbirine bağlandığını gördüm.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yerli otobüste dijital dönüşüme hazırız 19 Ocak 2020 | 14 Okunma Konya turizmin yeni yıldızı oluyor 18 Ocak 2020 | 2.459 Okunma Çeşme ve Didim’e dev turizm yatırımı 16 Ocak 2020 | 2.724 Okunma XC serisi ile zirvede 13 Ocak 2020 | 3.075 Okunma Hayatımızı değiştiren adam 11 Ocak 2020 | 2.770 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar