COVID-19 belasından kurtulamayacak mıyız?

Koronavirüs şimdiye kadar dünya çapında korkunç bir ekonomik yıkıma yol açtı. Tahminler, oluşan faturanın 9 trilyon doları bulduğu yönünde. Küresel çapta 5.2 milyon kişiyi, ülkemizde ise 77...

Koronavirüs şimdiye kadar dünya çapında korkunç bir ekonomik yıkıma yol açtı. Tahminler, oluşan faturanın 9 trilyon doları bulduğu yönünde. Küresel çapta 5.2 milyon kişiyi, ülkemizde ise 77 bin insanımızı kaybettik.

Afrika’da ortaya çıkan Omicron adı verilen varyant ve virüsün değişime uğrayarak yayılmaya devam etmesi ciddi endişe yaratıyor. Peki COVID-19 varyantlarından kurtulamayacak mıyız? Bu soruyu Amerika Birleşik Devletleri’nde görev yapan Türk bilim insanı Prof. Dr. Derya Unutmaz’a sordum. COVID-19 konusundaki son gelişmeleri konuştuk.

Mevcut aşılar yeni varyantlara karşı yetersiz kalabilir mi?

Aşıların tamamen etkisini kaybetmesi söz konusu değil. Ancak etkileri bir miktar azalabilir. Bu açıdan üçüncü doz önemli hale gelecek ve belki bu varyanta karşı yeni bir aşı geliştirilecek.

Omicron adı verilen bu varyantın kaygı verici yönü nedir?

Özellikle Afrika’da Delta varyantı ile rekabet edecek düzeyde görünüyor ve bu durum bizi endişelendiriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Beyoğlu diplomasisi 25 Ocak 2022 | 35 Okunma Küçük enerji küpü 24 Ocak 2022 | 42 Okunma Erdoğan’ın çabası son şans olabilir 22 Ocak 2022 | 242 Okunma Diplomaside kartlar yeniden dağıtılıyor 20 Ocak 2022 | 282 Okunma Sarıgül: Taksi sorunu bir günde çözülür 18 Ocak 2022 | 75 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar