Bu plan Türkiye’ye derin nefes aldıracak

Merakla beklenen “İnsan Hakları Eylem Planı Belgesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Hayli kapsamlı metin, 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeriyor. Eylem planının ortaya...

Merakla beklenen “İnsan Hakları Eylem Planı Belgesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Hayli kapsamlı metin, 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeriyor. Eylem planının ortaya çıkmasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün büyük emeği var. Ekibiyle birlikte uzun süredir üzerinde çalışıyordu. Çok kapsamlı bir hazırlık yapıldı. Bu süreçte ulusal ve uluslararası kurumlardan görüşler alındı. Kamuoyunun ve ilgili kurumların şikayetleri dinlendi, talepler toplandı. Peki neden böyle bir çalışma yapıldı?

1- Türkiye’nin modern ve demokratik hukuk devleti kimliğini güçlendirebilmek için kapsamlı bir dizi iyileştirmeye ihtiyaç vardı.

2- Geciken adalet ve yanlış uygulamalar nedeniyle yoğun mağduriyetler yaşanıyordu.

3- Türkiye’nin içeride ve dışarıda karnesi yeterince iyi değildi. Yayınlanan çeşitli haritalarda kırmızı, yani ihlallerin yoğun yaşandığı ülkeler arasında gösteriliyordu.

4- Uluslararası ilişkilerde ve zirvelerde Türkiye’nin eleştirilmesine ve raporlara konu edilmesine neden oluyordu. Eylem planı ile gelecek olan yenilikler ve düzenlemelerle Türkiye’nin beklentileri karşılamasının önü açıldı. Açıklanan 9 amaç çok önemli.

Bunlar şöyle sıralanıyor:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Uzlaşmadan yanayız” 17 Nisan 2021 | 59 Okunma Mustafa Sarıgül aday olacak mı? 15 Nisan 2021 | 143 Okunma Ankara’daki kriz istifa getirebilir 13 Nisan 2021 | 4.122 Okunma Bu araçlar kamuya yeter 12 Nisan 2021 | 331 Okunma Dev yatırımlar nitelikli tasarımla marka oluyor 10 Nisan 2021 | 85 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar