Bıktık usandık bu gerginlikten

Türk-Yunan ilişkilerini uzun süredir yakından takip ediyorum. Bugüne dek birçok Yunan lideriyle görüşme fırsatım oldu. Önceki Yunan başbakanları Kostas Karamanlis, Aleksis Çipras ve dönemin Dışişleri...

Türk-Yunan ilişkilerini uzun süredir yakından takip ediyorum. Bugüne dek birçok Yunan lideriyle görüşme fırsatım oldu.

Önceki Yunan başbakanları Kostas Karamanlis, Aleksis Çipras ve dönemin Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile röportaj yaptım.

Farklı toplantılar için sayısız kez Yunanistan’ı ziyaret ettim, konferanslarda konuşmalar yaptım. Karşılaştığım Yunan vatandaşlarından hiçbir zaman Türkiye ve Türkler hakkında olumsuz bir söz duymadım. Tam tersine İstanbul’dan geldiğimi duyduklarında daima büyük sempati ve ilgi gösterdiler. Zaten bu olumlu havayı iki ülke arasındaki kültür ve turizm faaliyetlerinde hissedebiliyoruz.

Yunan sanatçı dostlarım, Alkistis Protopsalti, George Perris, Mario Frangoulis ve Evanthia Rebustika müzikal etkinlikler için buraya sık geliyor. Hatta dün Instagram’da sohbet ettiğim Perris yeni Atlas Sineması’nın görüntülerini çok beğendiğini söyledi ve “Umarım orada bir konser vermemiz mümkün olur” diyerek düşüncesini paylaştı.

Bizi yakınlaştıran o kadar çok şey var ki, duygularımız, alışkanlıklarımız, geleneklerimiz benzer. Ege adalarına giden her Türk ziyaretçi olumlu izlenimlerle dönüyor. Son dönemde ikili ticarette de yukarı yönlü bir gelişme yaşanıyordu. Pandemi öncesine kadar Türk Hava Yolları (THY) filosundaki yabancı pilotlar arasında sayıca en fazla olanlar arasında Yunan kaptanlar bulunuyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk lobisinin etkisizliği üzerine 03 Nisan 2021 | 126 Okunma Doğanın dostluğunu yeniden kazanalım 01 Nisan 2021 | 59 Okunma Çocukluğuma dönebilsem 30 Mart 2021 | 87 Okunma Ticaride binek araç konforu 29 Mart 2021 | 321 Okunma Bursa dünyanın birinci liginde 27 Mart 2021 | 196 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar