Biden yönetiminde ABD ile toparlanma çok zor

Yıllardır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası temaslarını izlerim, ilk kez ABD yönetimi konusunda bu kadar hayal kırıklığına uğradığını gördüm. George Bush, Barack...

Yıllardır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası temaslarını izlerim, ilk kez ABD yönetimi konusunda bu kadar hayal kırıklığına uğradığını gördüm. George Bush, Barack Obama ve Donald Trump dönemlerinde ciddi sorunlar yaşanmıştı fakat hiçbiri şimdiki gibi belirsiz ve kötümser bir atmosfer yaratmamıştı. Gelinen durumun birçok nedeni var. Bunların bazıları Joe Biden’ın kişisel özelliklerinden, bir kısmı biriken sorunlardan ve Washington’ın önceliklerinden kaynaklanıyor. Lobilerin faaliyetlerini de buna ilave etmek gerek.

Cumhurbaşkanı New York’tan ayrılmadan önce “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” başlıklı kitabını imzaladı.

1- Biden’ın yaşının önemli bir dezavantaj olacağı konuşuluyordu. Nitekim öyle de oldu. ABD Başkanı hafta sonlarını dinlenerek geçiriyor. Hafta içinde de ikili ve uluslararası temasları minimum düzeyde tutuyor. Erdoğan, geçmiş dönemde Trump ile neredeyse her ay telefonla görüşüyor, yıl içinde de çeşitli vesilelerle bir araya geliyordu.

2- Biden, göreve gelmeden önce de Erdoğan karşıtı tutumunu açıkça ilan etmekte sakınca görmemişti. Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra da en geç telefonla görüştüğü isimlerden biri Türkiye Cumhurbaşkanı oldu. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, pek çok defa sert sözlerle Ankara’yı eleştirdi ve hatta tehdit etti.

3- Erdoğan, BM ziyareti vesilesiyle yapacağı ABD ziyaretini çok önemsiyor ve kısa da olsa Biden ile yüz yüze görüşmeyi umuyordu. Biden “Hiçbir liderle görüşmeyeceğim” dedikten sonra Washington’a geçti ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2053 hedefi için çok çalışmak şart 16 Ekim 2021 | 33 Okunma Türkiye 'Yeşil dönüşüme' liderlik eden ülke olacak 15 Ekim 2021 | 44 Okunma Ekonomiler nitelikli tasarımla büyüyor 12 Ekim 2021 | 51 Okunma Yakıt tüketimi 1.1 litre! 11 Ekim 2021 | 335 Okunma İnternet hızlı ve kesintisiz olsun 09 Ekim 2021 | 51 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar