Beyoğlu diplomasisi

Beyoğlu yüzyıllar boyunca kültür, sanat ve ekonomi merkezi olarak öne çıktı. Osmanlı’nın kalbi ve İstanbul’un en ışıltılı yeri oldu. Günümüzde olduğu gibi Cumhuriyetin ilk...

Beyoğlu yüzyıllar boyunca kültür, sanat ve ekonomi merkezi olarak öne çıktı. Osmanlı’nın kalbi ve İstanbul’un en ışıltılı yeri oldu. Günümüzde olduğu gibi Cumhuriyetin ilk yıllarında da bu önemini korudu.

Eğitim kurumları, uluslararası nitelikte büyük şirketlerin varlığı, diplomatik temsilcilikler, yayınevleri ve çeşitli inanç gruplarının ibadethanelerinin burada bulunması Beyoğlu’na güç ve farklı kimlik kazandırdı. Beyoğlu, son dönemde restorasyonlar, yeniden açılan sinema salonları ve Kültür Yolu gibi girişimlerle renkli bir dönemin kapısını aralamaya çalışıyor.

Beyoğlu’nun bir uluslararası özelliği daha var. Türkiye’de Ankara’dan sonra en yoğun diplomatik faaliyet burada yaşanıyor. Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Rusya Federasyonu başta olmak üzere bir dizi ülkenin temsilciliği İstiklal Caddesi civarında. Beyoğlu Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Beyoğlu Buluşmaları”nın cuma akşamki son etkinliği, anlattığım bu tablonun özeti niteliğindeydi.

Pandemi nedeniyle bir süre ara verilmiş olan Beyoğlu Buluşmaları’nın bu dönemdeki ilk konuğu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop oldu. Etkinliğin düzenlendiği Pera Palas, Avrupa’nın en tanınmış mekânları arasında. Paris, Londra ve Berlin gibi yerlerdeki tarihî otellerle yarışır bir geçmişi var.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de bir süre burada 101 numaralı odada kalmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya’nın işgali dünyayı birleştirdi 01 Mart 2022 | 107 Okunma Lüks ve tasarruf bir arada 28 Şubat 2022 | 120 Okunma Yaptırımlar Rusya’yı durdurmaya yetmez 26 Şubat 2022 | 124 Okunma En ağır fatura bize çıkacak 24 Şubat 2022 | 340 Okunma İstanbul’da raylı ulaşım hamlesi 22 Şubat 2022 | 191 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar