Aşı üreticilerinin korkunç talepleri

Koronavirüsle mücadelede kullanılan aşı, şu anda dünyada bulunması en zor şeylerden biri. Bu yönüyle petrolden daha değerli ve silahtan daha stratejik. Üretici şirketler olağanüstü bir...

Koronavirüsle mücadelede kullanılan aşı, şu anda dünyada bulunması en zor şeylerden biri. Bu yönüyle petrolden daha değerli ve silahtan daha stratejik. Üretici şirketler olağanüstü bir üstünlüğe kavuştular. Batılı ülkeler aşılarını ağırlıklı olarak üç kaynaktan temin ediyor.

Bunlar; Pfizer-BioNTech, Moderna, Astra Zeneca-Oxford. Çin ve Rusya’nın aşıları ise ağırlıklı olarak dünyanın diğer bölgelerinde kullanılıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA ve Avrupa İlaç Ajansı EMA henüz Rus ve Çin aşılarına resmî kullanım onayı vermedi. Ortada açık bir savaş var.

Bir yanda ülkelerin prestiji, şirketlerin marka değeri ve milyarlarca dolarlık patentler, diğer tarafında hastane yataklarında ölümü bekleyen yüz milyonlarca insan… Küresel şirketlerin gözünü nasıl kâr hırsının bürüdüğü bilinmeyen bir şey değil. Fakat çok korkutucu yeni şeyler öğreniyoruz. Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech ile birlikte koronavirüse karşı aşı geliştiren Amerikan Pfizer şirketinin, aşı nedeniyle yaşanacak sağlık problemlerinde tazminat ödememek için akıl almaz girişimler yaptığı ortaya çıktı.

Pfizer, Brezilya ve Arjantin’de açılacak tazminat davalarına karşı elinde teminat olması için bu ülkelerin hazine gelirlerini, devlet binalarını hatta askerî üsleri bile ipotek olarak istedi! Bunun anlamı şu; aşı nedeniyle yaşanacak ölümler, sakatlıklar ya da sağlık sorunlarından şirket kesinlikle sorumlu tutulamayacak. Pfizer bunu garantilemek için aşı sattığı tüm ülkelerden ‘feragat belgesi’ talep ediyor.

Tüm tazminat taleplerinin devletler tarafından karşılanması yönünde mutabakat imzalatıyor. Türkiye ile bu içerikte bir anlaşma yapılıp yapılmadığını merak ediyorum. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca bu konuyla ilgili kamuoyunu mutlaka bilgilendirmeli.

BÜYÜK TEHLİKE

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yerli modele teşvik gelmeli 10 Mayıs 2021 | 90 Okunma Savaş çıkar mı? 08 Mayıs 2021 | 188 Okunma Bu başarı bize çok iyi geldi 06 Mayıs 2021 | 265 Okunma Aşı üreticilerinin korkunç talepleri 04 Mayıs 2021 | 752 Okunma İhtiyatlı iyimserlik 03 Mayıs 2021 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar