Amerika’yla gizli anlaşma yapıldı mı?

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek pazar sabahı CNN Türk’te canlı yayın konuğum oldu; iç politika gündeminin yanı sıra ağırlıklı olarak uluslararası ilişkilerdeki kritik gelişmeleri...

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek pazar sabahı CNN Türk’te canlı yayın konuğum oldu; iç politika gündeminin yanı sıra ağırlıklı olarak uluslararası ilişkilerdeki kritik gelişmeleri konuştuk. Söz, AK Parti ile ciddi görüş ayrılığına düşen Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül’ün önümüzdeki süreçte nasıl hareket edebileceği konusuna gelince Doğu Perinçek bazı görüş ve iddialar ortaya attı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, dışişleri bakanlığı sırasında ABD’li muhatabı Colin Powell ile tehlikeler içeren gizli bir anlaşma yaptığını ileri sürdü. Çeşitli konularda mevcut hükûmet ve AK Parti yönetimi ile pozisyon farkları olsa da Abdullah Gül’ün devletin farklı kademelerinde çok önemli görevler üstlendiğini, Türkiye’nin aleyhine olabilecek bir belgede imzasının bulunacağına ihtimal vermediğimi dile getirdim ve ortaya atılan bilgilerin bir komplo teorisi olabileceğine dair kanaatimi paylaştım. Doğu Perinçek ise yayın boyunca iddialarını tekrarladı, hatta dün yayınlanan Aydınlık Gazetesi’nin manşetinde bu konu işlendi.

Ortaya atılan iddiaları dün biraz daha derinlemesine araştırdım. En fazla merak edilen başlıklardan biri, o görüşme sürecinde Türkiye’nin ABD’ye PKK konusunda tavizler vermesiyle ilgili iddialar… 2013 yılında Milliyet Gazetesi’nde Fikret Bila da tartışmaları ele alan bir yazı yazmış. Belge ve tutanakları dikkatlice okudum.

Gül, ABD tarafına özetle şu görüşleri aktarmış: “ABD basınının Türkiye’yi küçük düşürücü hareketlerinden Türk halkı büyük rahatsızlık duymaktadır. Türkiye’nin başkalarının toprağında gözü yoktur. Kerkük ve Musul konusunda kamuoyu hassastır. Türkiye’nin müdahalesini gerektirecek bir ihtiyacın doğmamasını temenni ederim.

Musul ve Kerkük’ün güvenliği ve defacto durum yaratılmaması hususunda ABD’nin verdiği söze güveniyoruz. Ancak doğal kaynakların tüm Iraklılar için eşit olduğu görüşümüz Başkan Bush tarafından da ifade edildi. Peşmergelerin girişebilecekleri eylemler demografik yapıda değişikliğe yol açabilir, bu konuda dikkatli olunması gerekir. Irak, küçük bir Ortadoğu örneğidir. Lübnanlaşma ve Filistinleşme tehlikesi göz ardı edilmemelidir. Ayrıca Irak halkının da medya yoluyla küçük düşürülmemesi gerekir.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Otoda talebi ekimde karşılaşırız 03 Ağustos 2020 | 164 Okunma Liberal dünyadan uzaklaşıyor muyuz? 01 Ağustos 2020 | 170 Okunma Çılgın hedef 30 Temmuz 2020 | 142 Okunma Dostlar ittifakı 29 Temmuz 2020 | 113 Okunma Türkiye, Avrupa'dan daha hızlı toparlanıyor 27 Temmuz 2020 | 221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar