Almanya’dan yeni yatırımlar geliyor

Almanya, Avrupa’nın ekonomik motoru ve Türkiye’nin en büyük ortağı durumunda. Ülkemizdeki Alman şirketlerinin sayısı 7 bini geçiyor. Bunlar arasında Mercedes-Benz, Allianz, Bosch, Siemens, Man gibi devler de var. Söz...

Almanya, Avrupa’nın ekonomik motoru ve Türkiye’nin en büyük ortağı durumunda. Ülkemizdeki Alman şirketlerinin sayısı 7 bini geçiyor. Bunlar arasında Mercedes-Benz, Allianz, Bosch, Siemens, Man gibi devler de var. Söz konusu şirketler dolaylı olarak yüzbinlerce kişiye istihdam yaratıyor. Geçen seneye kadar Alman hükümeti Türkiye’ye gideceklere ve yatırım yapacaklara karşı çeşitli uyarılar yayınlıyordu. Açıkça “Gitmeyin” veya “Yatırım yapmayın” denmiyordu ancak “Riskleri göz önünde bulundurun” gibi bir uyarı yapılıyordu.

Almanya’nın Türkiye’ye bakışı son aylarda hızla değişmeye başladı. Berlin, Çin ile birlikte Türkiye’yi küresel ölçekte yükselen ülkeler olarak görüyor ve yatırım planlarını bu çerçevede revize ediyor. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’in Türkiye’de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile çok güçlü bir diyaloğu var. Altmaier, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile de sıkı işbirliği hâlinde. İki bakan bir süre önce Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) anlaşmasına imza atmıştı.

Bosch Türkiye ve Ortadoğu CEO’su Steven Young ile önceki akşam Yeniköy Azur Restaurant’ta bir yemek yedik, Türkiye- Almanya ilişkilerindeki değişen dinamikleri konuştuk.

Steven Young, Bosch gibi çok değerli bir markayı yönetirken bir taraftan da DEİK bünyesindeki Türk-Alman İş Konseyi’nin Başkanı olarak görev yapıyor. Steven Young, Türkiye’de yerleşik Alman kuruluşlarının temsilcileri olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin gerçek potansiyeline ulaşması için çok gayret gösterdiklerini anlattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her üç TV’den biri burada üretiliyor 17 Ağustos 2019 | 2.341 Okunma Boğaz’da seyyar nargileci istilası 15 Ağustos 2019 | 2.595 Okunma Bakan Kurum’un yaklaşımı doğru 13 Ağustos 2019 | 2.386 Okunma Hibrid çok sevildi 12 Ağustos 2019 | 288 Okunma Almanya’dan yeni yatırımlar geliyor 10 Ağustos 2019 | 2.395 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar