ABD ile gidiş hayra alamet değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile ilişkiler konusunda “Temennim odur ki iki NATO ülkesi olarak birbirimize hasmane değil dostane davranalım. Ama gidiş pek hayra alamet değil. Bush, Obama ve Trump ile iyi çalıştım ama Biden ile...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile ilişkiler konusunda “Temennim odur ki iki NATO ülkesi olarak birbirimize hasmane değil dostane davranalım. Ama gidiş pek hayra alamet değil. Bush, Obama ve Trump ile iyi çalıştım ama Biden ile iyi başladık diyemem” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği ABD ziyaretinin sonunda New York’taki Türkevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin Afganistan’daki stratejisi ne olacak?

20 yıl önce Amerika, Afganistan’a niçin girdi? Ne işi vardı, şimdi niye çıkıyor? Bunun bedeli olmalı. Bunca mülteci nereye gidecek? Türkiye’nin kapıları açması ve bunları kabul etmesi düşünülemez. Amerika ‘Kapılar açılsın ve Afgan halkı Türkiye’ye girsin’ diyemez. Müsaade de etmeyiz. Suriye’den, Irak’tan girip çıkanların 5 milyonu Türkiye’de kaldı. Bedeli ödemesi gereken Amerika. Fakat şu ana kadar böyle bir hava görünmüyor. Afganistan’da kapsayıcı, kuşatıcı bir yönetim oluşursa, sağlıklı iletişim kurabilirsek bundan sonra ne olabileceğinin adımlarını bu görüşmelerden sonra atabiliriz.

ARTIK ESKİ TÜRKİYE YOK

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye yat üretiminde dünya yıldızı olabilir 18 Ekim 2021 | 42 Okunma 2053 hedefi için çok çalışmak şart 16 Ekim 2021 | 37 Okunma Türkiye 'Yeşil dönüşüme' liderlik eden ülke olacak 15 Ekim 2021 | 46 Okunma Ekonomiler nitelikli tasarımla büyüyor 12 Ekim 2021 | 51 Okunma Yakıt tüketimi 1.1 litre! 11 Ekim 2021 | 337 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar